Dziś światowy dzień bez opakowań plastikowych, dlatego pomyślałam, że to świetny moment na post z podpowiedziami, jak wykorzystać folię bąbelkową, którą często znajdujemy w paczkach z naszymi zakupami internetowymi.
Przyznaję, że sama kiedyś strasznie się na tę folię wkurzałam. Bywało, że prosiłam o zapakowanie paczki zgodnie z nurtem zero waste, a i tak dostawałam pudełko pełne folii. Szczerze mówiąc uważam, że to nie jest ok i że jeśli klient prosi o taką “przysługę”, to jego prośba w miarę możliwości powinna zostać zrealizowana.
Dlaczego sklepy korzystają z folii bąbelkowej?
Ale w dzisiejszym poście chciałabym pokazać też tę drugą stronę medalu. Rzadko jest tak, że sklep kupuje folię bąbelkową specjalnie po to, aby dodawać ją do paczek. Najczęściej jest to folia z odzysku, otrzymana na przykład z produktami od dostawców. Sklep daje takiej folii drugie życie, zabezpieczając nią paczki swoich klientów. W idealnym świecie klient nie wyrzuca tej folii od razu do kosza, tylko też wykorzystuje ją ponownie… I trzeba przyznać, że “moda na zero waste” (którą osobiście uważam za coś dobrego!) jest dla sklepów trochę niewygodna. Nie mogą już pozbywać się folii w taki sposób, jak wcześniej… Czasami muszą wręcz kupować specjalne zabezpieczenia (a powiedzmy to głośno – produkcja papieru/tektury też nie jest obojętna dla środowiska), natomiast folia otrzymana od dostawców zalega im w magazynie. Oczywiście idealnie byłoby, gdyby sklep dogadał się dostawcami, aby tę folię od nich zabierał i wykorzystywał ponownie, ale nie zawsze udaje się to zorganizować.
Powodów korzystania z folii bąbelkowej jest więcej. Niestety wciąż mnóstwo ludzi nie interesuje się ochroną środowiska i wręcz oczekuje, że ich zakupy będą idealnie zabezpieczone dużą ilością folii i “powietrza”. Jeśli w komentarzu do naszych zakupów nie zawrzemy informacji, że prosimy o ekologiczne opakowanie, osoba pakująca naszą paczkę nie wie, kto czeka na nią po drugiej stronie. Być może jest to ktoś, kto za wykorzystanie np. tektury falistej do zabezpieczenia, wystawi sklepowi negatywną opinię.
Pamiętajmy też, że nie chodzi tylko o takie zakupy, jak kosmetyki, czy zakupy spożywcze, ale jest to jeszcze bardziej istotne, jeśli mówimy np. o sprzęcie elektronicznym. Nikt nie chce przecież, aby uległ on uszkodzeniu w transporcie i już na starcie stał się elektrośmieciem.
Piszę o tym wszystkim, aby zaapelować o więcej empatii do tej drugiej strony, która też ma swoje argumenty. A kiedy już dostaniemy tę niechcianą folię bąbelkową w paczce, zróbmy wszystko, aby nie wyrzucać jej na śmietnik. I teraz czas na moje i Wasze pomysły, co zrobić z folią bąbelkową.
Jak wykorzystać folię bąbelkową?
Najgorszą rzeczą, jaką można zrobić po otrzymaniu folii bąbelkowej w paczce, jest wyrzucenie jej do śmietnika, nawet jeśli będzie to pojemnik na plastik. Pół biedy, jeśli najpierw odstresujecie się ściskając te nieszczęsne bąbelki mnóstwo osób napisało, że to dla nich relaksujące. Też to kiedyś lubiłam. Odstresowanie się to zawsze jakaś korzyść, ale z punktu widzenia ochrony środowiska, pozbawienie bąbelków powietrza nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo taka folia traci swoje właściwości. Myślę jednak, że nadal może się do czegoś przydać, więc tutaj również apeluję – nie wyrzucajcie jej. Niektóre z poniższych zastosowań mają rację bytu nawet w przypadku odpowietrzonej folii bąbelkowej.
Pakowanie paczek
Prawie każdy z nas czasami musi wysłać jakąś paczkę, albo np. dać gościom coś do przetransportowania w słoiku. Dobrze wygospodarować w domu jakieś miejsce, gdzie będzie się przechowywać folię na takie okazje. Wiem też, że niektórzy nie czują się komfortowo z wysyłaniem takiej folii innym, wydaje im się to sprzeczne z ich ideologią i wizerunkiem. Znam to dlatego ja, wysyłając zafoliowane słoiki moim koleżankom, dołączałam do paczki liścik z informacją, że folia pochodzi z recyklingu. Jeśli macie sklep internetowy, możecie na stronie zamówienia zawrzeć informację, że folia pochodzi z odzysku i że apelujecie, aby też dać jej drugie życie. Jeśli dołączacie do paczki jakieś liściki (co przez środowisko zero waste też nie jest mile widziane), to na nim możecie dopisać taką informację.
Zabezpieczenia ozdób świątecznych
To była bardzo częsta Wasza odpowiedź. Wykorzystujecie folię bąbelkową do owijania delikatnych dekoracji i ozdób choinkowych.
Zabawa z dziećmi, prace artystyczne
Folia bąbelkowa może przydać się też podczas kreatywnych zabaw z dziećmi. Jeśli nie macie dzieci, możecie spróbować przekazać ją do pobliskiego przedszkola. Tutaj może sprawdzić się nawet folia “odpowietrzona”.
Wkładanie do butów…
… aby się nie odkształcały, np. poza sezonem, kiedy są schowane w szafie i czekają na swoją porę roku.
Przeprowadzki, podróże i zakupy
Folia przydaje się oczywiście do zabezpieczenia różnych przedmiotów podczas przeprowadzki, ale i do ochrony szklanych opakowań przy transporcie zakupów. W tym celu niektórzy zawsze wożą jej trochę w samochodzie.
Trzymanie temperatury
Kilka osób pisało, że taka folia ma właściwości termiczne, więc można nią ochronić rośliny przed mrozem lub dłużej utrzymać temperaturę jakiegoś posiłku (np. po owinięciu nią słoika lub garnka albo podczas transportu mrożonek).
Przekazanie folii innym
Czyli właśnie przedszkolom albo osobom prowadzącym sklep internetowy. Rozejrzyjcie się, czy w Waszej okolicy lub wśród znajomych nie ma nikogo, kto mógłby dać folii bąbelkowej drugie życie.
I na koniec jeszcze kilka pojedynczych pomysłów na wykorzystanie folii bąbelkowej: