Zaprzyjaźnij się ze swoim mieszkaniem… Nie tylko jesienią :)

Jesień to dla mnie taki okres, kiedy zdecydowanie więcej czasu spędzam w domu. I lubię to, bo jestem domatorką i wcale nie chcę walczyć ze swoją naturą. To co jest dla mnie w tym okresie ważne to to, żeby mieszkanie było mi przyjazne i sprzyjało relaksowi. Latem tak bardzo nie przeszkadzał mi nieład na półce w kuchni czy nawet rower stojący na środku pokoju.

Bez względu na to czy mamy własne mieszkanie czy je wynajmujemy i czy jest ono urządzone w naszym stylu czy z jakiegoś powodu nie jest to możliwe – można (a nawet trzeba) zadbać o to, aby w swoim domu czuć się dobrze. Dla mnie to jest jeden z najważniejszych składników szczęśliwego życia – muszę darzyć pozytywnymi uczuciami wszystko to, co mnie na co dzień otacza.

Namawiam więc każdego do tego, aby podobnie jak Happyholic zawalczyć z bylejakością, przynajmniej w swoim domu :). Niech to miejsce szczególnie teraz jesienią sprzyja błogiemu relaksowi…

mieszkanie_3

Ogarnij przestrzeń

To od czego musimy zacząć to ogólne ogarnięcie przestrzeni. Kiedy już posprzątamy, usiądźmy na kanapie/fotelu/łóżku i zastanówmy się – co jeszcze nam przeszkadza? Co obniża nasz komfort przebywania w tym miejscu? Może jest to plątanina kabli pod biurkiem, może telewizor, którego w ogóle nie oglądamy, może nielubiany dywan, a może zdechłe kwiatki na parapecie. Tego co nam przeszkadza trzeba się pozbyć – schować, wyrzucić, oddać komuś czy wynieść do piwnicy. W wynajmowanych mieszkaniach niektóre zmiany trzeba konsultować z właścicielem, ale na pewno warto zadać sobie trud aby to zrobić.

Wprowadź zmiany

Kiedy już pozbędziemy się tego co nam zawadza, możemy wprowadzić mniejsze lub większe zmiany, np.

  • wymienić dywan
  • zmienić/przemalować/dodać nowe ramki na zdjęcia (i wymienić w nich część fotek)
  • zmienić/przerobić doniczki
  • zmienić podkładki/bieżnik/obrus na stole
  • okleić szafki okleiną samoprzylepną tak jak w kuchni zrobiła Alina
  • wymienić poszewki na kanapowych poduszkach

Opcji jest wiele, wszystko zależy od naszych potrzeb i kreatywności.

Zorganizuj przestrzeń

Jeśli już spędzamy więcej czasu w domu to trzeba jak najbardziej ułatwić sobie życie w nim. Pierwszą rzeczą, którą ja zrobiłam, to z okazji mojego jesiennego powrotu do gotowania zadbałam o dobrą organizację kuchni. Ogólnie jak na swoje mikroskopijne rozmiary jest ona świetnie zorganizowana, ale przez lato trochę zapanował w niej chaos. Teraz znowu wszystko ma swoje miejsce, najczęściej używane rzeczy są w pojemnikach i zawsze pod ręką itd.

Podobne zmiany można wprowadzić np. w łazience – przykładowo jeśli teraz częściej robicie sobie relaksującą kąpiel, może warto wygospodarować w łazience stałe miejsce na świece?

Uwiecznione na zdjęciach wspomnienia z wakacji aż się proszą o wystawienie ich na światło dzienne – może zagospodarować w domu jeszcze jedno miejsce na małą galerię zdjęć (przedpokój, kuchnia…)? Może teraz więcej się malujesz, więc czas na jesienną organizację swojej toaletki?

Może warto przypomnieć sobie co kryje się w domowej biblioteczce i ogólnie zorganizować sobie miejsce, w którym przyjemnie jest usiąść wieczorem z lampką wina lub kubkiem herbaty i oddać się lekturze?

mieszkanie_2

To tylko przykłady, bo wiadomo, że każdy może mieć zupełnie inne potrzeby. Chodzi mi tylko o to, ze trzeba ruszyć głową i pomyśleć jak uprzyjemnić sobie czas spędzony w domu.

Zadbaj o nastrój

Ciepły koc, nowe świece i woski zapachowe, nastrojowe oświetlenie, miękkie poduchy, zapas dobrego wina i przypraw do grzańca, ładny kubek, ciekawe książki, ciepłe skarpety lub kapcie… Drobiazgi. Ale to one wpływają na Twoje jesienne samopoczucie i na to, czy czas spędzony w domu będzie przyjemny, czy uznasz go za stracony. Mnie wieczory w domu nie frustrują od kiedy jestem na swoim i od kiedy mam możliwość delektowania się tymi wszystkimi drobiazgami, które wreszcie wyglądają tak jak chcę.

mieszkanie_1

A wy lubicie przebywać w swoich domach?

Kategorie: Mieszkanie, Różne

W dużym skrócie - freelancerka, pasjonatka zdrowego i uważnego stylu życia, miłośniczka Warszawy, psów i kuchni roślinnej. LifeManagerka.pl to blog lifestylowy, którego tematem przewodnim jest szeroko pojęte, umiejętne zarządzanie swoim własnym życiem. Począwszy od odpowiedniego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej, poprzez rozwój osobisty, a skończywszy na licznych detalach, które czynią nasze życie lepszym, prostszym i szczęśliwszym.