Zapraszam Was dzisiaj na kolejny filmik z polskimi, sezonowymi warzywami i owocami w roli głównej. Tym razem poszukuję warzyw idealnych do wypieków. Jeśli chcecie zobaczyć co z tego wyszło i jak te ciasta smakowały nam i Kasi i Fabowi z worqshop.pl, to zapraszam do oglądania.
Przepisy na warzywne ciasta w formie video:
A tutaj podrzucam testowane przeze mnie przepisy:
Ciasto czekoladowe z burakiem
Przepis wzięłam ze strony kampanii “Warzywa i owoce na szczęście”, ale pozwoliłam sobie na drobne modyfikacje. Przede wszystkim buraka upiekłam, a nie ugotowałam. Dodałam też trochę mniej cukru i postawiłam na mąkę w 100% pełnoziarnistą.
Moje składniki wyglądały więc tak:
Buraka pieczemy w ok. 180 stopniach przez 45-60 minut. Można upiec go bez folii aluminiowej, ale w folii będzie trochę szybciej. Ja przyspieszam proces pieczenia krojąc go na ćwiartki. Upieczonego, wystudzonego i obranego ze skóry buraka miksujemy w blenderze na puree.
W jednym naczyniu łączymy składniki suche, a w drugim mokre (jajka, olej, burak). Następnie mieszamy je ze sobą i dodajemy do tego pokruszoną czekoladę i opcjonalnie inne dodatki, np. żurawinę. Pieczemy ok. 45-50 minut w 170 stopniach. Na końcu sprawdzamy środek ciasta drewnianym patyczkiem i wyłączamy piekarnik, kiedy patyczek jest suchy.
Chlebek marchewkowo-cukiniowy z jabłkiem
Przepis ten znalazłam na Pintereście. Znowu jednak nie mogę Wam go tak po prostu podlinkować, bo znowu coś zrobiłam inaczej. M.in. nie dodawałam sody (nie znoszę jej w ciastach), zmniejszyłam ilość cukru, dodałam mix orzechów, zamiast samych orzechów pekan/włoskich.
Zaczęłam od starcia marchewki i cukinii. Cukinia puszcza dużo soku, więc trzeba ją dość mocno odsączyć. Na tym etapie możemy też obrać i pokroić w kostkę jabłko.
W jednej misce zmiksowałam razem masło i cukier puder (tak naprawdę najpierw z rozpędu wsypałam cukier puder do suchych składników, więc z masłem zmiksowałam tylko to, co udało mi się z tego odzyskać, ale nie powtarzajcie tego po mnie ;)). Po wymieszaniu ich dodałam do tego jajka, sok pomarańczowy i ekstrakt waniliowy.
W drugiej misce wymieszałam pozostałe suche składniki (mąka, przyprawy, proszek do pieczenia) i zmiksowałam je z mokrymi.
Do tego dodałam posiekane orzechy, cukinię, jabłko i marchewkę. Wymieszałam to wszystko razem i wyłożyłam do foremek (jedna na chlebek, plus jeszcze ok. 6 foremek na muffunki, bo ciasta wyszło sporo). Upiekłam w 180 stopniach ok. 55 minut (też do suchego patyczka) (muffinki wyjęłam po ok. 25 minutach).
Ciasto jabłkowe z jarmużem
Kolejny przepis znaleziony na Pintereście i zmodyfikowany… Tym razem dość mocno, bo okazało się, że mam tylko 100 g jarmużu, więc musiałam pod to dostosować ilość pozostałych składników. Dlatego moje ciasto wygląda zupełnie inaczej, niż to z Pinteresta 😀
Zaczynamy od porwania jarmużu. Oddzielamy go od tych najgrubszych i najtwardszych łodyżek i gotujemy na parze przez dosłownie 3-4 minuty. Następnie przelewamy go zimną wodą i miksujemy na papkę. Przyda się tutaj dobry blender i dodatek (ok. 2 łyżki) musu jabłkowego, który i tak jest potrzebny w przepisie.
Sklepowe musy nie spełniały moich wymagań, więc przygotowałam go samodzielnie. Po prostu poddusiłam obrane, pokrojone jabłko z dodatkiem ok. pół szklanki wody, szczypty cynamonu i łyżki octu jabłkowego. Kiedy jabłko było mięciutkie, zmiksowałam je na mus.
Jajka zmiksowałam z olejem, ekstraktem waniliowym, musem jabłkowym i cukrem. Dodałam do tego zmiksowany jarmuż i starte jabłko. Następnie przesiałam pozostałe sypkie składniki – mąkę, sól i proszek do pieczenia. Wymieszałam to wszystko delikatnie i przelałam do formy wyłożonej papierem. Piekłam przez ok. 30 minut w temp. 180 stopni.
Kiedy ciasto wystygło, przekroiłam je na pół i przełożyłam białą masą. Przygotowanie masy jest bardzo proste, po prostu miksujemy ze sobą wszystkie jej składniki. Ciasto można przyozdobić np. orzechami.
Zastępowanie cukru ksylitolem
W każdym z powyższych ciast możecie użyć ksylitolu zamiast cukru. Moim zdaniem jednak ksylitol w wypiekach jest słodszy od cukru, więc dodałabym go max. 3/4 ilości, jaka jest zalecana dla cukru. Ja te ciasta piekłam z cukrem, bo ksylitol jest dużo droższy, a istniało duże ryzyko, że ciasta wyjdą niezjadliwe. W przyszłości jednak postawiłabym na ksylitol.
Które warzywne ciasto było najlepsze? Trudno powiedzieć 🙂 ale zachęcam do obejrzenia filmu, w którym możecie sprawdzić, jak Wojtek, Kasia i Fab zgadują co jest w środku i wszyscy dzielimy się pierwszymi wrażeniami z tej degustacji 🙂