Nie jest tajemnicą, że kapusta zdecydowanie nie zalicza się do moich ulubionych warzyw. Z tego powodu rzadko gości w mojej kuchni, a kiedy już w niej ląduje, zazwyczaj robię z niej kapustę kiszoną i świąteczny bigos. Kapusta w sosie pomidorowym to jeden z moich smaków dzieciństwa, ale podobnie jak w przypadku bigosu – niestety zawsze kojarzyła mi się z koniecznością wydłubywania z talerza mało smakowitych, mięsnych kąsków. Skąd więc teraz pomysł na przygotowanie własnej wersji? Cóż, duża w tym zasługa Ani, która kilka razy pokazywała u siebie we vlogach podobne danie. Narobiła mi smaka, po prostu :).
I w zasadzie nie wiem, dlaczego w przepisach na kapustę w pomidorach wszędzie jest mowa o młodej kapuście. To by sugerowało, że można ją robić tylko w okresie wiosenno-letnim. A przecież kapustę w sosie pomidorowym można przygotować również teraz, z pomocą przychodzą nam delikatniejsze odmiany kapusty, np. kapusta pekińska. Ja ostatnio w Lidlu kupiłam kapustę stożkową, która okazała się bardzo delikatna w smaku. Jest zresztą bardzo polecana do surówek. Zachęcam do wypróbowania!
Kapusta w sosie pomidorowym – przepis
Swoją kapustę robiłam mniej więcej tak, jak Ania, ale ona nie podawała dokładnych proporcji, więc ja też dawałam wszystko na oko i opierając się na tym, co miałam w lodówce:
- 1 duża cebula
- 1 por
- 2 marchewki
- 1 główka kapusty (młodej, pekińskiej lub stożkowej)
- 1 papryka
- 1,5 szklanki wody
- 2 szklanki passaty lub pomidorów krojonych
- majeranek, cząber, tymianek, papryka wędzona, coś pikantnego (np. pasta paprykowa lub spora szczypta chili), koperek świeży lub suszony, sól, pieprz
- 3 wędzone śliwki
- 2 łyżki oleju
- Cebulę kroimy w kostkę, pora w plasterki.
- Marchewkę trzemy na tarce o dużych oczkach.
- Kapustę kroimy dość cienko.
- Paprykę kroimy w paski.
- W garnku rozgrzewamy olej i wrzucamy na niego cebulę i pora. Kiedy się zeszklą, dodajemy przyprawy. Ja dodałam mniej więcej po łyżce majeranku, cząbru, wędzonej papryki i tymianku oraz ok. 2 łyżki suszonego koperku. Jeśli macie świeży, śmiało możecie dodać go więcej, już pod koniec gotowania.
- Po kilku minutach dodajemy marchewkę, paprykę i kapustę. Zalewamy to wodą i przecierem pomidorowym lub dodajemy krojone pomidory.
- Przykrywamy i gotujemy na niewielkim ogniu (pd czasu do czasu mieszając) przez ok. 20 minut.
- Po tym czasie dodaję do garnka pokrojone w paski wędzone śliwki (mogą być też suszone, ale wędzone dadzą lepszy aromat), sól, pieprz i coś pikantnego (to według uznania – na tym etapie można już spróbować dania i samodzielnie ocenić, ile tych przypraw potrzeba).
- Gotuję to wszystko razem do pełnej miękkości, to zależy od twardości kapusty, u mnie danie było gotowe w 25 minut.
Kapusta w sosie pomidorowym to bardzo proste, smaczne i zdrowe wegańskie danie. Można dzięki niemu przekonać się do kapusty 😉 lubicie?