Biblioteczka zdrowego człowieka #6

Zapraszam na kolejny przegląd książek o zdrowym stylu życia. Chętnych zapraszam na film, w którym możecie podejrzeć też wnętrze tych książek:

.

A dla zwolenników czytania przygotowałam też post:

“Kompas dietetyczny” – Bas Kast

Na pewno znacie to uczucie zagubienia, kiedy chcecie coś zmienić w swojej diecie, ale zewsząd docierają do Was sprzeczne informacje co jest dobre, a co złe. Z tym problemem zmierzył się też autor książki “Kompas dietetyczny”, kiedy na skutek problemów zdrowotnych chciał zmienić nawyki żywieniowe. Zanim jednak zdecydował się na konkretne zmiany, postanowił przeanalizować liczne badania naukowe dotyczące odżywiania. Swoje wnioski przeniósł na papier, czego efektem jest właśnie “Kompas dietetyczny”.

Jako że książka bazuje na badaniach naukowych, z pewnością przemówi do miłośników EBM (evidenced-based medicine). Jeśli jednak ktoś nie lubi przekopywać się przez badania ze względu na ich zawiłości językowe, to ta książka będzie dla niego świetnym rozwiązaniem, ponieważ tłumaczy ona język naukowy na ludzki ;).

Autor pisze o odżywianiu ogólnie, ale dużo uwagi poświęca też odchudzaniu. Jaka dieta jest najskuteczniejsza i najzdrowsza? Czy każda będzie dobra dla każdego? Co jeszcze powinno się wziąć pod uwagę walcząc z dodatkowymi kilogramami? Myślę, że książka ta może pomóc osobom borykającym się z nadwagą, bo może otworzyć oczy na wiele zaniedbywanych do tej pory aspektów diety.

Mnie jednak problem odchudzania nie dotyczy, a też podczas lektury “Kompasu dietetycznego” dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy i na pewno jeszcze nie raz będę do tej książki wracać przygotowując jakieś wpisy na bloga.

“Twój dobry rok” – Agnieszka Maciąg

Lubię książki, których lekturą można się delektować, a ta zdecydowanie do takich się zalicza. Zastosowano tu zabieg dzielenia treści na konkretne miesiące. Oznacza to, że na początku każdego miesiąca mogę zasiąść do tej książki i zaczerpnąć z niej inspiracji dopasowanych do danej pory roku. A jest z czego czerpać, bo Agnieszka Maciąg jest bardzo mądrą osobą i wiele można się od niej nauczyć.

Książka jest nafaszerowana praktycznymi radami np. jak wykorzystywać dostępne w danym sezonie zioła i inne produkty spożywcze, jak walczyć z infekcjami, jak zadbać o swoje samopoczucie psychiczne itd.

Dodatkowo – jak chyba ze wszystkich treści Agnieszki Maciąg – z książki tej płynie niesamowite ciepło i pozytywna energia… Warto jednak przed zakupem książki sprawdzić na blogu autorki, czy odpowiada Wam jej styl pisania.

Dodam, że ta książka nie jest kalendarzem. Można zacząć ją czytać w dowolnym momencie roku i wracać do niej jeszcze wielokrotnie w kolejnych latach.

“Trening w rytmie slow” – Katarzyna Grządka

Pisałam Wam niedawno o tym, jak zmieniłam swoje podejście do aktywności fizycznej i jak to sprawiło, że dosłownie ją pokochałam. Książka Kasi idealnie rozwija ten temat, a ja pod dużą jej częścią mogłabym się podpisać.
Polecałabym tę lekturę przede wszystkim osobom, które mają problem z akceptacją swojego ciała i którym wydaje się, że sport musi wiązać się ze ślepym podążaniem za modą i trenerkami z Instagrama. Kasia za pomocą różnych wskazówek, zadań i ćwiczeń do wykonania, pomaga spojrzeć na swoje ciało inaczej. Jak na coś, czym trzeba się odpowiednio zaopiekować, ale i co trzeba dobrze poznać, aby znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązania.

Jeśli przeszliście już tę drogę, niekoniecznie jest to lektura dla Was. Ale jeśli jesteście na jej początku – może ona stać się Waszym drogowskazem.

Na marginesie dodam, że mam dla Was 3 książki “Trening w rytmie slow”, które rozdam osobom korzystającym na Instagramie z mojego hashtagu #lifemanagerkainspiruje. Wystarczy dodawać go do zdjęć rzeczy, które robicie pod wpływem mojego bloga.

“Holistyczne ścieżki zdrowia. Bądź” – Orina Krajewska

O tej książce opowiadałam już w ulubieńcach roku, ale każda okazja, aby o niej wspomnieć jest dobra. Bo ta książka jest po prostu świetna i przeznaczona dla każdego, kto interesuje się tematyką zdrowego stylu życia, bez względu na to, czy robi to w sposób naturalny, czy jest zwolennikiem medycyny konwencjonalnej. To zbiór bardzo ciekawych wywiadów ze specjalistami z różnych dziedzin – zielarstwa, genetyki, psychologii, medycyny integralnej, cancer coachingu i innych… Rozmowy te dają do myślenia, edukują, inspirują. Bardzo polecam.

“Aerial joga – antygrawitacyjny flow” – Monika Łazuk

To podręcznik dla początkujących miłośników aerial jogi. Przede wszystkim tych, którzy chcą ćwiczyć ją w domu, dlatego planują zakup własnego sprzętu i samodzielną naukę. W tej książce znajdziecie wszystkie informacje, które pozwolą Wam rozpocząć swoją przygodę z tą aktywnością i ułatwią naukę podstawowych asan.

Ja nauczyłam się z niej kilku pozycji, ale na ten moment jest to dla mnie już za mało i chętnie widziałabym jej drugą część z bardziej zaawansowanymi akrobacjami :).

To wszystko w dzisiejszej biblioteczce 🙂 mam nadzieję, że znaleźliście w niej coś dla siebie. A może macie którąś z tych książek i też możecie podzielić się opinią na jej temat?

Partnerem wpisu jest Wydawnictwo Otwarte.

Kategorie: Kultura, Różne, Video, Zdrowe ciało

W dużym skrócie - freelancerka, pasjonatka zdrowego i uważnego stylu życia, miłośniczka Warszawy, psów i kuchni roślinnej. LifeManagerka.pl to blog lifestylowy, którego tematem przewodnim jest szeroko pojęte, umiejętne zarządzanie swoim własnym życiem. Począwszy od odpowiedniego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej, poprzez rozwój osobisty, a skończywszy na licznych detalach, które czynią nasze życie lepszym, prostszym i szczęśliwszym.