Środowe Q&A – mój sprzęt do nagrywania

W dzisiejszym Q&A poruszę dość niszowy temat, ale pytanie o mój sprzęt do nagrywania pojawia się w wysyłanych do mnie wiadomościach prywatnych dość często, więc może warto opisać to wszystko na blogu. 

Patrycja pyta:

Kochana czy mogłabyś nagrać/napisać jakiego sprzętu i narzędzi używasz do nagrywania filmów na kanał yt? Masz przepiękną jakość i zastanawiam się jakich narzędzi używasz, żeby uzyskać taki efekt.

Z tą przepiękną jakością to bym polemizowała, ale ok, dziękuję ;). Do nagrywania używam trzech rzeczy i są to:

Lustrzanka Canon 700d + dwa obiektywy

Każdy z tych sprzętów sprawdza się w innej sytuacji. Lustrzanka – wiadomo, daje najlepszą jakość, więc nagrywam nią wszystkie domowe pogadanki + przebitki do vlogów. Bardzo dużo daje podłączenie do niej mikrofonu, dźwięk jest o wiele lepszy, ale niestety wyłapuje też wszystkie dźwięki niepożądane, np. przełykanie śliny albo ocieranie się o kawałek bluzki. Kamerą tą nie da się nagrywać vlogów (tzn. ujęć z gadającą głową), bo jest zdecydowanie za ciężka. 

Jeśli chodzi o obiektywy – w terenie lepiej sprawdza mi się ten kitowy, ponieważ daje większe pole manewru, mogę przybliżać i oddalać obraz, ma też cichy autofocus. “Portretówka” 50mm to obiektyw od mojego poprzedniego aparatu, więc nie jest za bardzo przystosowany do nagrywania. Ma problemy z ostrzeniem i głośny autofocus, dlatego podczas nagrywania muszę wyostrzać obraz manualnie. Sprawdza się więc jedynie przy pogadankach nagrywanych w domu i wtedy daje lepszy obraz niż obiektyw kitowy.

Kamera sportowa Xiaomi

Kamera sportowa jest bardzo wygodna w użyciu, mogę trzymać ją sobie na kijku, przyczepić za pomocą gorilli gdzieś do drzewa, lub po prostu położyć ją gdziekolwiek aby nagrać jakieś ujęcia do vlogów. Korzystam z niej też podczas nagrywania ujęć w wodzie, np. na wakacjach lub na basenie. Jej minusem jest to, że zniekształca obraz i że nie mam podglądu nagrywania. Nie mam więc pojęcia, czy światło jest ok, czy w tle nie ma czegoś lub kogoś niepożądanego itp. Problemem jest też dźwięk, jest on dość cichy i zawsze podczas montowania podkręcam go na maxa, a i tak czasami nie daje to pożądanego efektu. Latem podczas upałów zdarza się, że Xiaomi wyłączy się w połowie nagrywania, a ja przez osłonę przeciwwiatrową tego nie zauważam. Niestety bardzo wiele materiałów nagranych tą kamerką idzie do kosza, ale z wielu też jestem bardzo zadowolona. Rozważam dokupienie do niej mini gimbala, który poprawi obraz nagrywany w ruchu (na rowerze itp.)

Telefon

Przednia kamera w moim telefonie daje niestety fatalną jakość, ale używając jej mam pełną kontrolę nad kadrem. W połączeniu z mikrofonem daje też fajny dźwięk. Podczas vlogowych pogadanek najchętniej sięgam właśnie po nią. Niestety czasami jakiś plik ulegnie uszkodzeniu i nie da się go odtworzyć, ale na szczęście zdarza się to rzadko. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu do nagrywania? 

W oparciu o moje doświadczenia mam kilka wskazówek, na co warto zwrócić uwagę wybierając sprzęt do nagrywania. Ja na przykład wymieniłam moją poprzednią lustrzankę (Canon EOS 500D) na nowszy model, bo brakowało mi w niej trzech rzeczy:

  • cichego (!) autofocusa
  • odchylanego wyświetlacza, który bardzo pomaga kontrolować sytuację podczas nagrywania – zmieniające się światło, padającą baterię, kończącą się kartę itp.
  • wejścia na zewnętrzny mikrofon

To 3 drobiazgi, które miały bardzo duży wpływ na mój komfort nagrywania i na jakość moich filmów. Zwróćcie na nie uwagę szukając sprzętu dla siebie. 
Mnie aktualnie marzy się bardziej kompaktowy sprzęt do nagrywania vlogów, coś w stylu Canona G7X, ale jego cena póki co mnie odstrasza (kosztuje prawie 3 tysiące). Muszę na razie zadowolić się tym co mam :). 

W czym montuję filmy?

O to również często mnie pytacie. Tutaj za bardzo nie pomogę, bo korzystam z iMovie, programu, który dostaje się gratis do MacBooka. Nie znam niestety dobrego, bezpłatnego lub niedrogiego programu do montażu, który działał by na Windowsie. Może ktoś poleci coś w komentarzach 🙂

Pamiętajcie, że pytanie do środowego Q&A możecie zadać w każdej chwili za pomocą tego formularza:

Kategorie: Różne

W dużym skrócie - freelancerka, pasjonatka zdrowego i uważnego stylu życia, miłośniczka Warszawy, psów i kuchni roślinnej. LifeManagerka.pl to blog lifestylowy, którego tematem przewodnim jest szeroko pojęte, umiejętne zarządzanie swoim własnym życiem. Począwszy od odpowiedniego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej, poprzez rozwój osobisty, a skończywszy na licznych detalach, które czynią nasze życie lepszym, prostszym i szczęśliwszym.