ZdrowoMania odc. 6 – suplementy diety, taniec brzucha, koktajl egzotyczny

Połowa miesiąca minęła, a to oznacza, że czas na nowy odcinek ZdrowoManii. Przedstawiam więc efekt mojej ostatniej pracy.

To był jak do tej pory najbardziej pracochłonny odcinek. Podczas wywiadu na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym powstała godzina materiału filmowego, a z tego musiałam wyciągnąć dwie 5 minutowe “pigułki”. W tej pierwszej mówimy o suplementach diety ogólnie, w drugiej (w jednym z kolejnych odcinków) zajmiemy się już bardziej konkretnymi witaminami i składnikami mineralnymi. Oprócz tego powstanie odcinek dodatkowy, już tylko dla osób naprawdę zainteresowanych tematem. Osobiście uważam, że ten odcinek dodatkowy będzie najcenniejszy, bo przy tych “właściwych” bardzo ogranicza mnie czas. Formuła programu jest bezlitosna i choć sama ją sobie narzuciłam, wiem że jakiekolwiek odstępstwa nie wyjdą ZdrowoManii na dobre.

zdrowomania

Wracając jednak do suplementów – mam z nimi trudną relację, gdyż sama przez długi czas uważałam się za osobę zdrowo odżywiającą się i niepotrzebującą tego typu wspomagaczy. Wyjątkiem są takie naturalne suplementy jak np. ekstrakt z grejpfruta czy spirulina. Ale żeby łykać kapsułki? Żadna siła by mnie do tego nie zmusiła, wystarczy mi codzienne łykanie leków. Od jakiegoś czasu jednak wiem, że muszę się przeprosić z suplementami, bo zauważam, że mam pewne niedobory. Widzę to m.in. po włosach, które mimo zdrowego odżywiania od kilku lat i ogólnie dobrej pielęgnacji nadal są w złym stanie. Widzę to po kiepskiej kondycji paznokci czy nawet kolan kiedy zaczynam biegać… Na razie jednak nic nie stosuję, pod wpływem rady pani profesor zdecydowałam się zrobić analizę pierwiastkową włosów. Może napiszę o tym post. 

suplementy_diety

Książka profesor Wawer to prawdziwa kopalnia informacji nie tylko o suplementach, ale też (a może przede wszystkim) o składnikach odżywczych w pożywieniu. Zachęcam Was do udziału w konkursie, w którym mam do rozdania 3 takie książki. Na razie 3, ale konkursów będzie więcej :). Aby wygrać należy prawidłowo odpowiedzieć na pytanie:

Jak możemy zbadać niedobory pierwiastków w organizmie?

Nagrodzę 1, 10 i 20 prawidłową odpowiedź. Na odpowiedzi czekam pod adresem mailowym kontakt@zdrowomania.pl

Ok, przejdźmy do następnego punktu programu. Taniec brzucha! Zawsze uwielbiałam go podziwiać, ale nigdy nie miałam okazji spróbować. Teraz po spróbowaniu jednak pozostanę przy podziwianiu ;). Nie chodzi o to, że mi się nie podoba, bo jest to super sprawa, ale jednak mam za mocno zakorzenione pewne zachowania z latino i nie odnajduję się w tym orientalnym klimacie. To jest inne tempo, inny rytm… Szczerze mówiąc zupełnie tego nie ogarnęłam 🙂 ale Ania mówiła, że to naprawdę nie jest proste i grunt, aby nie zniechęcać się po pierwszych zajęciach.

Ja pozostanę przy podziwianiu, ale Was oczywiście zachęcam aby spróbować i samodzielnie ocenić czy ta forma aktywności jest dla Was :). 

20150210_114420

Jeśli chodzi o przepis na smoothie to potraktujcie to jako inspirację. Ja postawiłam na koktajl z 3 owoców egzotycznych, a olej kokosowy extra virgin jest idealnym dopełnieniem tego tropikalnego smaku. Citrosept Organic i spirulina dodane w rozsądnej ilości nie wpływają na smak, a jedynie dodają wartości odżywczych – ekstrakt z grejpfruta to żródło witaminy C i pochodzących z grejpfruta bioflawonoidów, a spirulina ma tyle pozytywnych właściwości, że trudno je streścić w jednym zdaniu, można napisać o niej osobny post. Zamiast tych dodatków możecie zastosować inne, np. dodać zmielone siemię lniane lub ostropest, otręby, inny ekstrakt w płynie… Możliwości jest mnóstwo, chodzi wyłącznie o to aby maksymalnie wzbogacać swoje posiłki. 

koktajl

 Składniki koktajlu (na ok. 2 szklanki)

  • 1 pomarańcza
  • 1 mango
  • 1/4 ananasa
  • łyżeczka nierafinowanego oleju kokosowego
  • łyżeczka sproszkowanej spiruliny
  • 40 kropli Citroseptu

No to miłego oglądania!

Po raz kolejny zapraszam też do subskrypcji i na fanpage ZdrowoManii. To tam będą odbywać się kolejne konkursy i tam w pierwszej kolejności publikowane będą nowe odcinki. 

Kategorie: Zdrowe ciało

W dużym skrócie - freelancerka, pasjonatka zdrowego i uważnego stylu życia, miłośniczka Warszawy, psów i kuchni roślinnej. LifeManagerka.pl to blog lifestylowy, którego tematem przewodnim jest szeroko pojęte, umiejętne zarządzanie swoim własnym życiem. Począwszy od odpowiedniego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej, poprzez rozwój osobisty, a skończywszy na licznych detalach, które czynią nasze życie lepszym, prostszym i szczęśliwszym.