Czy oczyszczać powietrze przez cały rok? Test oczyszczacza Panasonic FVXR70G

Oczyszczanie powietrza w domu to temat, który przez wiele osób kojarzony jest jedynie z zimą i nagłośnionym w tym okresie problemem smogu. Nie jest jednak prawdą, że tylko w tym czasie powietrze, którym oddychamy we własnym mieszkaniu, jest zanieczyszczone. Dlatego oczyszczacz powietrza to zdecydowanie sprzęt całoroczny, tylko w zależności od pory roku, może on pełnić nieco inną funkcję. Dzisiaj rozwinę temat oczyszczania powietrza w mieszkaniu, a przy okazji zapraszam na test oczyszczacza Panasonic FVXR70G.

Oczyszczanie powietrza przez cały rok

Oczyszczacz powietrza to niezbędny sprzęt w szczególności dla alergików. Pomaga on zminimalizować ilość pyłków i alergenów, które dostają się do pomieszczenia i zatruwają życie osobom zmagającym się z uczuleniami. Warto stworzyć w swoim domu oazę czystego powietrza, aby dolegliwości alergiczne się nie nasilały i aby łatwiej było zadbać o porządek. Jest to istotne nie tylko wtedy, kiedy mamy alergię, ale też kiedy w domu są małe dzieci, które nie mają jeszcze dobrze ukształtowanych reakcji obronnych i zanieczyszczone powietrze może wpływać negatywnie na ich zdrowie i samopoczucie.

Kolejnym problemem, który pomaga nam wyeliminować oczyszczacz powietrza, są wszechobecne bakterie i wirusy. Kiedy jeden z domowników zachoruje, istnieje bardzo duże ryzyko, że drugi szybko zarazi się drogą kropelkową. Oczyszczanie powietrza pomaga zmniejszyć ryzyko przekazywania sobie choroby przez członków rodziny.

Nie od dziś wiadomo, że jednym z najgroźniejszych dla naszego zdrowia zanieczyszczeń powietrza stanowi smog. Podczas alarmów smogowych często zaleca nam się pozostanie w domu. Czy to oznacza, że w nim nie mamy się czego obawiać? Niestety niekoniecznie. Powietrze w domu siłą rzeczy miesza się z tym zewnętrznym, czy to poprzez wentylację, czy też podczas wietrzenia. Pamiętam, jak ostatniej zimy któregoś wieczora wyszłam z relaksacyjnego seansu w wannie i w nozdrza dosłownie uderzył mnie swąd smogu. Czy miałam wtedy otwarte okna? Oczywiście że nie, wystarczyło mieć uchyloną jedną wentylację. Oczyszczanie powietrza daje nam komfort, że w domu nie oddychamy tym, co truje nas na zewnątrz.

W przypadku oczyszczacza Panasonic FVXR70G do dyspozycji mamy również funkcję nawilżania powietrza, które często bywa wysuszone (szczególnie podczas upałów lub mrozów) i mało komfortowe dla naszych śluzówek oraz skóry. Posiadanie sprzętu typu 2w1 pomaga nam zaoszczędzić miejsce i energię elektryczną.

Abstrahując od alergii, smogu itd., nasze domowe powietrze cały czas jest zanieczyszczane przez chemię domową, meble, dywany itp., dlatego nie ma czegoś takiego, jak “sezon na oczyszczanie”. O powietrze w swoim domu warto zadbać m.in wtedy, kiedy uprawia się w nim aktywność fizyczną czy też kiedy posiada się zwierzęta domowe lub dzieci.

Oczyszczacz powietrza Panasonic FVXR70G – opinia

Jako że miałam okazję przetestować oczyszczacz Panasonic FVXR70G, chętnie przybliżę Wam jego funkcje i opowiem nieco o działaniu.

Pierwsze wrażenie

Oczyszczacz ma 63 cm wysokości i niecałe 40 cm szerokości. Uważam, że to bardzo przystępne wymiary, które umożliwiają ulokowanie go nawet na niewielkim metrażu mieszkania. Jest to sprzęt przeznaczony raczej do postawienia na podłodze, ma nawet kółka, które ułatwiają manewrowanie nim (i które można zablokować, aby np. uniemożliwić przesuwanie oczyszczacza dziecku). Design jest elegancki i minimalistyczny, śmiem twierdzić, że wpasuje się w każde wnętrze.

Panasonic FVXR70G – najważniejsze informacje

Działanie tego sprzętu opiera się na nowoczesnej technologii Nanoe. Polega ona na elektrostatycznym rozpylaniu mikro cząsteczek wody, które przechwytują wirusy, bakterie, nieprzyjemne zapachy i zanieczyszczenia. Jest to naturalny i skuteczny proces chemiczny poprawiający jakość otaczającego nas powietrza. Wypunktujmy jednak inne ważne informacje na temat oczyszczacza Panasonic FVXR70G:

  • obszar działania to 52m2
  • głośność od 18 do 54 decybeli – brzmi to może wysoko, ale te 18 jest naprawdę ledwo słyszalne, a najwyższy poziom jest cichszy od odkurzacza
  • wymiary w mm – 636 x 398 x 265, waga 10,2 kg
  • 3 rodzaje filtrów – oczyszczający HEPA, dezodoryzujący i nawilżający
  • filtr HEPA – H14, najlepszy dostępny filtr HEPA, usuwa nawet 99,99% zanieczyszczeń
  • żywotność filtrów – 10 lat

Opinia na temat oczyszczacza Panasonic FVXR70G

Największym atutem tego oczyszczacza jest moim zdaniem jego podwójna funkcja. Uważam to za idealne rozwiązanie, kiedy w jednym urządzeniu mamy zarówno oczyszczacz, jak i nawilżacz powietrza. Oczyszczanie powietrza może je wysuszać, co negatywnie wpływa na stan naszej śluzówki i skóry. Dodatkowo ten proces jest tutaj zautomatyzowany – urządzenie samo wyczuwa, kiedy poziom wilgotności jest zbyt niski i wtedy uruchamia nawilżanie.

Oczyszczacz posiada też czujnik zapachu, dlatego w trybie automatycznym zaczyna pracować intensywniej, kiedy np. przygotowujemy posiłki (świetna opcja dla osób posiadających salon z aneksem kuchennym). Redukcja ok. 90% nieprzyjemnego zapachu zajmuje mu mniej więcej pół godziny.

Ogólnie dużym atutem tego sprzętu jest jego zautomatyzowane działanie. Dzięki 5 czujnikom (aktywności ludzi, światła, wilgotności, zapachu i zanieczyszczeń), oczyszczacz sam dobrze wie, kiedy na jakiej mocy pracować i na jakim działaniu się koncentrować. Duże znaczenie ma tutaj zastosowanie technologii Econavi, która monitoruje i zapamiętuje aktywność domowników, a następnie dostosowuje do tego swoje działania, jednocześnie optymalizując zużycie energii aż do 60%.

Dla mnie to jest niesamowite, że oczyszczacz wyłapywał momenty, kiedy obok niego ćwiczyłam jogę i zwiększał swoją moc działania, umożliwiając mi oddychanie powietrzem lepszej jakości 🙂

Podsumowując – oczyszczacz Panasonic FVXR70G mogę polecić osobom, które cenią sobie wygodę związaną z posiadaniem jednego sprzętu pełniącego dwie ważne role i które nie chcą sobie zaprzątać głowy myśleniem, kiedy jakiej funkcji użyć. Ten sprzęt nas w tym wyręcza 🙂

Wpis powstał w ramach współpracy z marką Panasonic.

Kategorie: Mieszkanie, Zdrowy dom

W dużym skrócie - freelancerka, pasjonatka zdrowego i uważnego stylu życia, miłośniczka Warszawy, psów i kuchni roślinnej. LifeManagerka.pl to blog lifestylowy, którego tematem przewodnim jest szeroko pojęte, umiejętne zarządzanie swoim własnym życiem. Począwszy od odpowiedniego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej, poprzez rozwój osobisty, a skończywszy na licznych detalach, które czynią nasze życie lepszym, prostszym i szczęśliwszym.