Warszawa da się lubić – inicjatywy społeczne

Mój poprzedni wpis o Warszawie faktycznie był zapowiedzią nowej serii 🙂 postanowiłam zapoczątkować cykl skierowany do osób, które chcą poznać to miasto bliżej i od strony innej niż ta turystyczna.

Wpisy w ramach tego cyklu będą pojawiać się nieregularnie.

warszawa_da_sie_lubic

Dziś bierzemy pod lupę Warszawiaków. Tak tak, dokładnie tych zapatrzonych w czubek własnego nosa, chamskich i plujących jadem na ludzi z mniejszych miast :). Musicie wiedzieć, że my tutaj w Warszawie bardzo nie lubimy ludzi, a poniższe inicjatywy to tylko przykrywka dla naszej burackiej natury.

1. Wesołe poniedziałki / Przybij 5!

Poniedziałkowe poranki z reguły nie są fajne, dlatego pewna grupa ludzi postanowiła je Warszawiakom umilić. Cykliczna akcja “Wesoły poniedziałek” polega na pojawianiu się o poranku w najbardziej uczęszczanych miejscach w stolicy (np. na “patelni” przy metrze Centrum) i uśmiechaniu się do ludzi, życzeniu im miłego dnia i przybijaniu im piątki. Ot, tak na dobry początek tygodnia.

Fanpage akcji / więcej szczegółów / jak to wygląda

2. Daj herbatę

Niestety, smutna rzeczywistość jest taka, że Warszawa – tak jak każde miasto – ma też swoje ciemne strony. Jedną z nich jest gromadka bezdomnych żyjących w okolicy Dworca Centralnego. I właśnie z myślą o nich powstała inicjatywa “Daj herbatę” polegająca na wspieraniu takich osób. Pod tym wsparciem kryje się nie tylko dokarmianie i dostarczanie im artykułów niezbędnych do życia, ale też zwykła rozmowa. Bo przecież to wciąż ludzie i potrzebują normalności…

Fanpage akcji / reportaż na temat akcji

3. Inicjatywy sąsiedzkie

Ten punkt to tak naprawdę mnóstwo działań, które odbywają się w różnych dzielnicach i które mają na celu integrację różnych grup społecznych i wspólną troskę o otoczenie w jakim dane grupy żyją. Przykładowo:

  • Zielone podwórka Pragi – inicjatywa zachęcająca mieszkańców do zadbania o podwórka, a jednocześnie świetnie integrująca społeczność lokalną
  • portal społecznościowy dla posiadaczy zwierząt – integruje zwierzolubnych, podpowiada gdzie znaleźć dobry sklep zoologiczny, pomaga znaleźć opiekę dla zwierzaka na czas wyjazdu
  • Era komputera na Ochocie – cybernetyk na emeryturze i ekonomistka stworzyli system bezpłatnej nauki obsługi komputera dla seniorów z Ochoty

PDF z opisem 20 lokalnych inicjatyw / strona www

Opisane wyżej akcje to oczywiście nie wszystko, nie jestem w stanie zlokalizować i opisać każdej takiej inicjatywy. Wybrałam kilka przykładów aby pokazać, jak różnorodne są to działania. Ale wszystkie łączy to samo – ludziom się CHCE. Pomagać, zrobić coś dla innych, dać coś od siebie… Za darmo, poświęcając na to swój prywatny czas.

Wiem, że sporo takich akcji jest też w innych miastach, więc zachęcam do opisania co dzieje się u Was 🙂

 

Kategorie: Miejsca, Warszawa

W dużym skrócie - freelancerka, pasjonatka zdrowego i uważnego stylu życia, miłośniczka Warszawy, psów i kuchni roślinnej. LifeManagerka.pl to blog lifestylowy, którego tematem przewodnim jest szeroko pojęte, umiejętne zarządzanie swoim własnym życiem. Począwszy od odpowiedniego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej, poprzez rozwój osobisty, a skończywszy na licznych detalach, które czynią nasze życie lepszym, prostszym i szczęśliwszym.