Czy syrop klonowy jest zdrowy?

Syrop klonowy to obok ksylitolu i syropu daktylowego mój ulubiony zamiennik cukru. Uwielbiam jego smak i konsystencję, dla mnie jest on wspaniałym dodatkiem do wielu dań, głównie deserów i śniadań. Ale czy syrop klonowy jest zdrowy? Czy można używać go częściej i więcej, niż cukru? Otóż tak, ale to nie oznacza, że można stosować go bez ograniczeń :).

Czy syrop klonowy jest zdrowy?

Syrop klonowy, podobnie jak inne tego typu zamienniki cukru (miód, syrop z agawy, syrop daktylowy), wciąż jest produktem słodzącym i ze względu na zawartość sacharozy, pod pewnymi względami oddziałuje na organizm podobnie jak cukier. To znaczy m.in., że dość gwałtownie podnosi poziom glukozy we krwi (ma wysoki indeks glikemiczny) i ma sporo kalorii. Na szczęście jednak nie są to zupełnie bezwartościowe kalorie, jak ma to miejsce w przypadku cukru. Syrop klonowy ma też dużo korzystnych dla zdrowia właściwości. Oto kilka z nich:

  • syrop klonowy jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, którym przypisuje się właściwości antynowotworowe, przeciwzapalne i antyoksydacyjne
  • pomimo swojego wysokiego indeksu glikemicznego, nie zwiększa ryzyka zachorowania na cukrzycę, a nawet wręcz przeciwnie – może je zmniejszać! To dzięki zawartości kwasu abscysynowego, który zwiększa wydzielanie insuliny i uwrażliwia komórki na jej działanie. Wygląda więc na to, że osoby z insulinoopornością nie muszą mieć wyrzutów sumienia sięgając po syrop klonowy. 
  • zawiera sporo wartościowych składników odżywczych, takich jak cynk, magnez czy witamina B2

Tych pozytywnych właściwości jest więcej, ale nie lubię wchodzić na blogu w naukowe tony, opowiadać o badaniach na szczurach itp. Najważniejszy moim zdaniem jest główny przekaz – zdrowy człowiek, nie zmagający się z nadwagą, cukrzycą czy kandydozą, nie musi mieć wyrzutów sumienia z powodu spożywania syropu klonowego. Oczywiście należy to robić z umiarem, ale śmiało można potraktować to jako zdrowy zamiennik cukru. 

Świadomych konsumentów powinien zainteresować też fakt, że syrop klonowy to produkt wegański. W procesie jego produkcji drzewa nie ulegają zniszczeniu i nie są stosowane pestycydy. Nie narzekajmy na cenę tego produktu, gdyż jest on jej wart. 

Mam nadzieję, że poprawiłam komuś humor tym postem 😉 kto jeszcze kocha syrop klonowy?

Kategorie: Odżywianie, Polecane

W dużym skrócie - freelancerka, pasjonatka zdrowego i uważnego stylu życia, miłośniczka Warszawy, psów i kuchni roślinnej. LifeManagerka.pl to blog lifestylowy, którego tematem przewodnim jest szeroko pojęte, umiejętne zarządzanie swoim własnym życiem. Począwszy od odpowiedniego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej, poprzez rozwój osobisty, a skończywszy na licznych detalach, które czynią nasze życie lepszym, prostszym i szczęśliwszym.