Ciekawe miejsca na Mokotowie – przegląd dzielnic Warszawy #1

Mój blogowy, subiektywny “Przegląd dzielnic Warszawy” postanowiłam zacząć od Mokotowa. Dość dobrze znam tę dzielnicę i uważam, że warto zwiedzić ją prawie wzdłuż i wszerz. Na wstępie dodam jeszcze, że przygotowuję ten cykl bardziej z myślą o mieszkańcach Warszawy, niż o turystach. Nie chcę koncentrować się na typowo turystycznych miejscach, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wizyty w stolicy. Bardziej chcę polecić ciekawe miejsca na spacery, fajne parki, miejscówki piknikowe i trasy rowerowe. I mam do Was tylko jedną prośbę – korzystajcie z tego wpisu! Napracowałam się przy nim pisząc go właściwie dwa razy (awaria serwera) i będzie mi bardzo miło, jeśli okaże się przydatny. 

Co warto wiedzieć o Mokotowie?

Czy wiecie, że Mokotów zajął I miejsce w Plebiscycie Czytelników Gazety Wyborczej, w którym wybierano dzielnicę, w której chciałoby się zamieszkać? Myślę, że na ten sukces Mokotowa składa się wiele czynników. Przede wszystkim świetna infrastruktura i bliskość centrum. Jednocześnie jednak jest to dzielnica bardzo zielona, na każdym kroku znajdują się parki, skwery, a nawet najprawdziwsza wieś w samym środku miasta. Szukając mieszkania na Mokotowie mamy do wyboru zarówno blokowiska z wielkiej płyty, jak i stare kamienice, czy nowoczesne osiedla lub domy jednorodzinne. W odpowiedzi na potrzeby potencjalnych mieszkańców, dynamicznie rozwija się budownictwo mieszkaniowe, co moim zdaniem nie jest zjawiskiem pozytywnym. Ale taka jest kolej rzeczy, spieszmy się więc zwiedzać Mokotów, zanim nam go zabudują ;). 

Ciekawe miejsca na Mokotowie

Mokotów zaczniemy zwiedzać od północy. I tu na pierwszy rzut oka może się wydawać, że powinnam zacząć od Pola Mokotowskiego. Ale nie! Bowiem tylko niewielka cześć tego parku faktycznie zalicza się do Mokotowa. Pole omówię więc przy okazji wirtualnego oprowadzania Was po centrum, a póki co jedziemy “niżej”. 

Stary Mokotów i Wierzbno

To przede wszystkim okolice pomiędzy ulicami Batorego, Wołoską, Puławską i Odyńca. Ja do tego dołożyłabym jeszcze Wierzbno, bo tam panuje podobny klimat. A co się na niego składa? Dwa charakterystyczne rodzaje zabudowy. Na północy królują kamienice, charakterystyczne dla nich “podwórka” i dość wąskie, często jednokierunkowe ulice zastawione samochodami. Na południu natomiast uwagę zwracają już bardziej kameralne, rzadziej uczęszczane ulice i ustawione wzdłuż nich domy jedno lub wielorodzinne. Często dość stare i naprawdę imponujące. Różnorodność jest duża i zgubienie się w tych uliczkach to sama przyjemność. Polecam przyjechać na metro Wierzbno, następnie skierować się na północ w stronę metra Racławicka i dość szybko skręcić w pierwszą lepszą uliczkę w prawo (np. Naruszewicza lub Lenartowicza). Nie mam dla Was zbyt wielu zdjęć tej okolicy, bo na fotkach nie jestem w stanie oddać tego klimatu. Nie chcę też fotografować czyichś domów, a to w dużej mierze w nich tkwi urok tych uliczek. Przespacerujcie się nimi, a na pewno zrozumiecie, o co mi chodzi :). 

 

Wyględów

Wyględów znajduje się na podobnej wysokości co Wierzbno, ale jest po drugiej stronie ul. Wołoskiej. W moim odczuciu można tam zupełnie zapomnieć, że znajduje się w prawie samym centrum stolicy. Zachęcam, aby Stary Mokotów, Wierzbno i Wyględów zwiedzić podczas jednej wycieczki rowerowej, te okolice są do siebie bardzo podobne. 

Służewiec i Mordor

Południowy zachód Mokotowa należy do Służewca. Zastanawiałam się, czy zamieścić to miejsce w moim zestawieniu, ale skoro w poradnikach co zobaczyć w Londynie wymienia się Canary Wharf, to czemu warszawskiego zagłębia korporacyjnego nie uznać za atrakcję? Jeszcze nie tak dawno temu, Służewiec był przede wszystkim dzielnicą przemysłową. Dziś okolica ta jest “pieszczotliwie” nazywana Mordorem, a jej znakiem rozpoznawczym są biurowce.

Podobno codziennie do pracy dojeżdża tu ponad 100 tysięcy ludzi! Pamiętam, jak kiedyś zdarzyło mi się być tam o poranku, konkretnie ok. godz. 8:50… Oddawałam samochód na wymianę szyby i w drodze powrotnej moją uwagę zwróciło osobliwe zjawisko. Otóż z zatrzymujących się na ulicy Wołoskiej autobusów i tramwajów wypływały całe morza ludzi. Wszyscy, niczym pielgrzymi, wędrowali w tym samym kierunku – do okolicznych biurowców. Poczułam wtedy bardzo specyficzny klimat tego miejsca. W “godzinach roboczych” Mordor naprawdę tętni życiem! Moim zdaniem warto udać się tam na spacer lub przejażdżkę rowerową, szczególnie, jeśli dawno nie byliście w tamtej okolicy. Służewiec bardzo dynamicznie się rozwinął, jeszcze 10 – 20 lat temu to był zupełnie inny świat. 

Park Dreszera i Park Morskie Oko

Wracając jeszcze w okolice Starego Mokotowa, chciałabym wspomnieć o dwóch parkach. Park Dreszera moim zdaniem jest bardziej “a-ę” – przystrzyżony, ukwiecony, uporządkowany… Nie można tam jeździć na rowerze i wprowadzać psów.

Park Morskie Oko moim zdaniem jest bardziej przyjazny, można się tu rozłożyć na kocyku nad wodą, zrobić piknik, wybiegać psa i pojeździć na rolkach… No dobra, tylko zaawansowani mogą tam pojeździć na rolkach – jest z górki i nawierzchnia pozostawia wiele do życzenia ;). 

Królikarnia i Park Arkadia

Dosłownie kawałeczek dalej mamy dwa kolejne parki. Położona na skarpie wiślanej Królikarnia, choć ulokowana tuż obok ruchliwej ulicy Puławskiej, jest bardzo zacisznym i spokojnym zakątkiem. 

Jeszcze piękniejszy jest położony u jej stóp Park Arkadia. Na pewno nie raz widzieliście go na moim blogu, bo za każdym razem nie mogę się powstrzymać od fotografowania tego miejsca. Park ten jest jeszcze bardziej schowany, niż Królikarnia, a obok niego znajduje się rozległy teren ogródków działkowych. Patrząc z perspektywy satelity Google widać, że to bardzo zielony zakamarek Warszawy.

 

Będąc w tej okolicy w weekend, warto wstąpić na mokotowski targ śniadaniowy. Jak do tej pory to najlepiej wyposażony targ śniadaniowy na jakim byłam. 

Wieś w środku miasta

Idąc dalej na południe, docieramy na wieś. Taką najprawdziwszą, z piejącymi kogutami, kapustą rosnącą na polu i starszymi panami siedzącymi na ławeczce przed domem. Czas płynie tutaj wolniej, jest cicho i spokojnie… Aż trudno uwierzyć, że od centrum stolicy dzieli nas zaledwie kilka kilometrów i jakieś 10 minut jazdy metrem lub samochodem. Niestety, to nie potrwa długo. Ten kawałek ziemi ze wszystkich stron jest zabudowywany przez osiedla… Kurczy się w zastraszającym tempie, więc jeśli chcecie poczuć ten wspaniały, wiejski klimat w środku miasta, musicie się pospieszyć. A jak tam dojechać? Na przykład metrem do stacji “Wilanowska”, następnie skierować się na ulicę Bukowińską, wejść w osiedle ul. Pejzażową, zejść ze skarpy… I już, jesteście w innym świecie 🙂

   

Służew Nad Dolinką i Służewski Dom Kultury

Z jednej strony to zupełnie zwyczajne osiedle, jakich wiele w Warszawie. Częściowo składa się z blokowiska zbudowanego na ramie H, a częściowo z zagłębia domków jednorodzinnych. Z jakiegoś powodu jednak miejsce to upodobali sobie twórcy polskiego kina. Osiedle to często “gra” w filmach i serialach, m.in. w “Body/Ciało” czy  “Pitbull. Nowe porządki”. Jest też tłem wydarzeń w “Ostatniej rodzinie”, bo to tam mieszkał i został zamordowany Zdzisław Beksiński. Wiem, że niektórzy fascynują się tą postacią i jego historią, dlatego uznałam, że warto o tym wspomnieć. 

Na terenie osiedla Służew nad dolinką znajduje się też Narodowy Instytut Audiowizualny, w którym m.in. odbywają się ciekawe pokazy filmowe, spotkania z reżyserami itp. Dla mnie największym atutem tej okolicy jest rozległy park biegnący wzdłuż Potoku Służewieckiego, pieszczotliwie zwanego “smródką”. Okolica ta jest dobrze zagospodarowana – są tutaj różnego rodzaju boiska, siłownie, plac zabaw dla psów… Spokojnie można się tam udać na całodniowy piknik.

Kolejnym atutem tej okolicy jest Służewski Dom Kultury, miejsce bardzo ciekawe pod względem architektonicznym. Z pewnością nie raz widzieliście je na zdjęciach, bo uwielbiają je zarówno blogerzy (w tym ja ;)), jak i fotografowie. Również tutaj znajduje się pomost na wysuszonym stawie, o który pytacie mnie za każdym razem, kiedy pojawia się na moim blogu. Na terenie SDK stoi wiatrak, z którego pozyskuje się energię m.in do oświetlania terenu parku. Dodatkową atrakcją tego miejsca są kozy, ule i ogródek społeczny. 

Sadyba

Nazwa tej części Warszawy z pewnością wyda się znajoma tym, którzy zaliczyli choćby krótką przygodę z serialem “Klan”. Mnie Sadyba zawsze kojarzyła się z mało ciekawym centrum handlowym Sadyba Best Mall… Aż do momentu, gdy zaczęłam błądzić po niej rowerem… Wjechałam w jakąś boczną uliczkę i przepadłam. Panuje tam klimat podobny do tego na Wierzbnie. Szczególnie polecam spacer Szlakiem Latarni Gazowych, który prowadzi przez ulice: Jodłową, Kąkolewską, Godebskiego, Goraszewską, Waszkowskiego, Zieloną, Orężną, Zelwerowicza i Truskawiecką.

To dzielnica willowa, niektóre ulice są wybrukowane… Jest tam bardzo klimatycznie! Warto odwiedzić też pobliski Park Szczubełka – niewielki i bardzo spokojny, ale urokliwy. 

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej

Błądząc po Sadybie warto odwiedzić Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Znajduje się ono na terenie Fortu Czerniaków, wstęp jest bezpłatny. 

 

Rezerwat przyrody Jeziorko Czerniakowskie

To miejsce doczekało się osobnego wpisu na moim blogu, bo moim zdaniem warto urządzić tam sobie nawet całodniową wycieczkę. Jeziorko można obejść dookoła, przy okazji zapoznając się z tablicami edukacyjnymi przybliżającymi nam faunę i florę tych okolic.

  

Sam spacer z pewnością nie zajmie Wam całego (ani nawet pół) dnia, ale później możecie urządzić sobie piknik, albo udać się na spacer Szlakiem Latarni Gazowych, gdyż ten znajduje się tuż obok. Latem w jeziorku jest dozwolona kąpiel, ale ja bym do tej wody nie weszła ;). 

  

Kopiec Powstania Warszawskiego

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić na Mokotowie, jest Kopiec Powstania Warszawskiego. To sztuczne wzniesienie zostało usypane po wojnie i chyba śmiało można powiedzieć, że składają się na nie gruzy przedwojennej stolicy. Miasto długo nie mogło się zdecydować na nazwę dla kopca i dopiero od 2004 roku oficjalnie jest on miejscem symbolicznie nawiązującym do Powstania Warszawskiego. Wtedy też, na 60-tą rocznicę Powstania Warszawskiego, odsłonięto odnowiony pomnik Polski Walczącej, uporządkowano teren wokół kopca i zbudowano najdłuższe w Warszawie schody (400 stopni). Warto odwiedzić to miejsce pomiędzy 1 sierpnia a 3 października, gdyż na pamiątkę Powstania Warszawskiego, w tym okresie na kopcu pali się symboliczny ogień (przez cały ten czas strzeżony przez straż miejską).

Kopiec Powstania Warszawskiego Kopiec Powstania Warszawskiego Kopiec Powstania Warszawskiego

Kopiec Powstania Warszawskiego ze względu na swoją wysokość (120 m.) jest też jednym z najpopularniejszych punktów widokowych w Warszawie. Można z niego dostrzec, jak zielone jest to miasto. 

Kopiec Powstania Warszawskiego Kopiec Powstania Warszawskiego

Okolice Mostu Siekierkowskiego

Polecam Wam wycieczkę rowerową lub spacer wałem w okolicy Mostu Siekierkowskiego (po obu stronach). Po północnej stronie mostu można znaleźć kawałek plaży, z której jest piękny widok na centrum miasta. Jednak zanim do niej dojdziecie – możecie przespacerować się pośród okolicznych sadów. Wiosną jest tam przepięknie! Jeśli chcecie przyjechać samochodem, najlepiej zostawić go przy Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki (to ten kościół widoczny z Trasy Siekierkowskiej). 

  Idealne miejsce na jogowe fotki 😉

Jeśli chodzi o widoki – również z samego mostu można podziwiać piękną panoramę centrum.

Południowa strona mostu jest bardziej dzika, tam z wału mamy widok na kawał pól, łąk i EC Siekierki. Po raz kolejny pojawia się pytanie – czy aby na pewno jesteśmy w stolicy? 

 

Jadąc dalej na południe docieramy do Wilanowa… Ale to już temat na inny wpis! 🙂

I cóż, jestem pewna, że nie odsłoniłam przed Wami wszystkiego, co ma do zaoferowania Mokotów. Nie mogę powiedzieć, że znam każdy zakątek tej dzielnicy, więc z pewnością jakieś fajne miejscówki mi umknęły. Chętnie poznam Wasze typy co zobaczyć na Mokotowie. Tradycyjnie możecie dzielić się nimi w komentarzach! 

 

Kategorie: Miejsca, Polecane, Warszawa

W dużym skrócie - freelancerka, pasjonatka zdrowego i uważnego stylu życia, miłośniczka Warszawy, psów i kuchni roślinnej. LifeManagerka.pl to blog lifestylowy, którego tematem przewodnim jest szeroko pojęte, umiejętne zarządzanie swoim własnym życiem. Począwszy od odpowiedniego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej, poprzez rozwój osobisty, a skończywszy na licznych detalach, które czynią nasze życie lepszym, prostszym i szczęśliwszym.

 • Anetta Olszamowska

  Dobra robota:-) Nie mieszkam w Warszawie ale często w niej bywałam z grupami turystów jako pilot wycieczek. Więc moje zwiedzanie skupialo się głównie na centrum miasta. Dzięki postowi poznałam stolicę z całkiem innej perspektywy. Gdy będę w Warszawie prywatnie na pewno powrócę do artykułu. 🙂

 • Yuliia Noryk

  Super artykuł!!!! Mieszkam na Mokotowie od 3 lat i nie wiedziałam o połowie miejsc.
  Ten artykuł zdecydowanie jest dla mnie, bo kocham Warszawę i spacery, w zupełności skorzystam z twoich propozycji.
  Dziękuję, że jednak napisałaś powtórnie ten tekst. Naprawdę świetna robota!

 • Piękna dzielnica, mało przeze mnie znana 🙂 super dowiedzieć się o niej czegoś więcej!

 • Szymon | pomensku

  Super seria! Uwielbiam urbanistykę i z przyjemnością poznam warszawskie dzielnice. Zawsze fascynowały mnie odrębne tożsamości dzielnic i to jak miasto może się dzięki nim różnić. Kiedyś, będąc jeszcze w Toruniu, zastanawiałem się co jest naszym stołecznym Rubinkowem, co Bydgoskim Przedmieściem a co Mokrym 🙂

 • Paulina

  Zapisałam sobie kilka miejsc z Twojej listy. Mieszkam w Warszawie od 4 lat i na Mokotowie byłam tylko na Starym Mokotowie i na osiedlu Służew. Czas nadrobić zaległości! W najbliższym czasie koniecznie muszę pojechać nad Jezioro Czerniakowskie i na wieś… Czy planujesz artykuł o Bemowie?

 • Mieszkam w Warszawie całe życie, na Mokotowie byłam nie raz i spędziłam tam kilka ładnych lat, bo mieści się tam moje dawne liceum. I nigdy nie doświadczyłam tego, jak tam jest fajnie i ile ciekawych miejsc można tam zobaczyć. Nawet nie masz pojęcia, jak Twój wpis mi się podoba i jak bardzo mnie zainspirował to eksplorowania Warszawy! Dziękuję, weekend spędzę w tamtych okolicach. 🙂

 • Fantastyczny i niezwykle ciekawy post. Już się nie mogę doczekać kolejnego o Wilanowie.

 • Jestem pod wrażeniem, napracowałaś się i nie uważam, że to wpis bardziej dla mieszkańców, jak wspominałaś. Typowy turysta też coś dla siebie znajdzie, ale mnie bardziej zaciekawiły te miejsca, które na mapie “koniecznie zobaczyć” się nie znajdą. Jak będę miała okazję, chętnie zobaczę te miejsca, o których piszesz. Szkoda, że kiedyś, kiedy musiałam często bywać w Warszawie, takich zestawień ciekawych miejsc nie było.

 • Ahhh, kolejne powody by odwiedzić wreszcie Warszawę 🙂

 • Aga ekstra robota – koniecznie muszę udostępnić ten wpis dalej, takie świetne zestawienie! Ja akurat Mokotów znam mało bo nigdy nie miałam nic tam specjalnie do roboty, ale oglądając zdjęcia mam ochotę wskoczyć na rower i wybrać się na wycieczkę! Kuszą mnie okolice Czerniakowa, Kopiec Powstania i okolice SDK!

 • Ale świetny pomysł na cykl! Najbardziej podobają mi się te okolice Siekierkowskiego, nie kojarzę miejsc ze zdjęć…muszę się tam zapuścić 🙂

 • Kocham Mokotów:) Super wpis!

 • Piękne zdjęcia i piękne widoki. Najbardziej zadziwiła mnie ”wieś w środku miasta” 🙂

 • Najlepszy park dla rolkarzy?

 • Agnieszka, wstyd sie przyznac, ale bylam w Warszawie raz. Pozostal mi w pamieci obraz szarego miasta z betonu. Tymbadziej, ze znajomi Warszawiacy, ktorzy przyjechali do mojej rodzinnej Bydgoszczy nie mogli sie nadziwic, ze przypomina ono miasto wydrazone w lesie. A tutaj widze, ze w Warszawie jest miejsce na calkiem sporo zieleni. Musze tu przyjechac ponownie, bo pierwsze wrazenie nie bylo dobre. Dopiero Twoje fotki zachecily mnie do ponownego odwiedzenia Warszawy. Dziekuje serdecznie Beata

 • Świetny wpis! 🙂 Ja pracuję na Sadybie (a w zasadzie między Sadybą i Wilanowem) tuż przy tym małym parku, o którym piszesz 🙂 Ale mieszkam od urodzenia na Pradze Południe i już nie mogę się doczekać opisu tej dzielnicy.

 • Z turystycznego punktu widzenia powiem Ci, że ten wpis jest bardzo ciekawy! Bo ja właśnie od takiej strony lubię poznawać miasta, zostawiając na drugim planie zwiedzania miejsca najliczniej odwiedzane przez turystów.

 • pani Mondro

  poza Mordorem niczego stąd nie znam, a zupełnie nie spodziewałam się takiej ilości zieleni 🙂

 • Świetny wpis, mam nadzieję, że dzięki takim artykułom malkontenci mówiący o Warszawie, że to betonowa pustynia, gdzie nie ma nic ciekawego do roboty, zmienią zdanie 😉 Czekam na kolejne dzielnice 🙂

 • Moja Inspiratornia

  Mieszkam na Mokotowie i połowę miejsc znam, a połowa ciągle przede mną. Mam nadzieję, że odhaczę w to lato :). Najbardziej rozbawiło mnie, że na każdym zdjęciu z korpo świata widać moją pracę :). Pytanie czy Marynarska to Mordor? Zawsze myślałam o Domaniewskiej i Postępu, Marynarska ewentualnie jest granicą :).

  • Wydaje mi się, że Mordor nie ma administracyjnie określonych granic i cały czas się rozrasta, wraz z rozrastaniem się korpo-zagłębia 🙂 Okolice Domaniewskiej są uważane za centrum, bo mówi się Mordor na Domaniewskiej, ale Mordor to po prostu zagłębie korporacyjne, które w tamtej okolicy sięga i poza Domaniewską 🙂

 • Super przewodnik. Chciałabym znaleźć trochę czasu na takie właśnie zwiedzanie stolicy. Nie główne zabytki, ale różne ciekawe zakątki. Z tego co mi się obiło o uszy i oczy miasto organizuje bezpłatne spacery z przewodnikiem, podczas których można poznawać uliczki Warszawy i ich historię. Też fajna sprawa. 🙂
  Kopiec Powstania Warszawskiego, to miejsce które po prostu muszę zobaczyć.
  Dzięki za ten wpis i proszę o następne, bo kocham Warszawę. 🙂

 • coquille

  Szczerże mówiąc nie czytałam tego wpisu w całości, tylko przeleciałam pobieżnie i przejrzałam zdjęcia (bo do Warszawy mam daleko i jak na razie się tam nie wybieram), a mimo tego wpis robi wrażenie! Wow! Niezły kawał roboty! Napracowałaś się solidnie.

 • Ola

  Super! Ja już w Warszawie jestem od 8 miesięcy, a też o większości nie słyszałam!! Dzieki Aga!!!!! 🙂 Czekam z niecierpliwością na kolejne wpisy! 🙂

 • Magdalena Wasilewska

  Mieszkam na Mokotowie od kilku miesięcy i większość z atrakcji wymienionych przez Ciebie mam pod samym nosem. Uwielbiam klimat uliczek pomiędzy metrem Racławicka a Wierzbno, ale do żadnego z parków dotychczas nie zajrzałam – nie wiem jak to możliwe. Mordor natomiast nie nastraja mnie pozytywnie, ale to pewnie dlatego, ze każdego ranka podróżuję do pracy zatłoczonym tramwajem 31 a potem wraz z setkami innych korpo-ludków robię slalom na remontowanej Marynarskiej. Na szczęście są tu też inne świetne miejscówki i planuję wycieczkę trasą Twojego wpisu 🙂

 • Przeczytałam, a zwłaszcza obejrzałam Twój wpis z uwagą, bo lubię Warszawę, ma w sobie fajną energię. Wydawało mi się kiedyś, że jest bezduszna, ale po kilku wizytach odkryłam, że jak każde wielkie miasto jest różnorodna i każdy coś w niej znajdzie. Wpis podoba mi się tym bardziej, że widzę że lubimy eksplorować podobne miejsca. Parki, brzegi rzek i zagłębia zieleni, ukryte miejscóweczki, nieoczywiste zakamarki 🙂 Aż bym chętnie się tam znalazła.

 • zigzak

  Słuchajcie, a nie wiecie czy coś nowego buduje się na Mokotowie? W cenach, uznajmy, rożsądnych? Zastanawiam się nad Wolą bo tam coś powstaje w loftach, albo właśnie Mokotowem, ale jeszcze nie orienuję się w rynku.

 • Adam Polkowski

  To ja polecam Fort Mokotów ;). Naprawdę klimatyczne miejsce, restauracje, studia fotograficzne i kilka firm umieszczonych w tajemniczych i wg mnie mrocznych murach XIX w. fortu;).