Aromaterapia znana jest od tysięcy lat. Prozdrowotne właściwości olejków eterycznych doceniono już 3000 lat przed naszą erą. W dzisiejszych czasach chętnie wracamy do korzeni i wspieramy się naturalnymi sposobami oddziaływania na umysł, nastrój i zdrowie fizyczne. A właśnie między innymi takie działanie ma ta metoda terapeutyczna. Dlaczego warto zaopatrzyć się w sprzęt dyfuzujący, jak go wybrać, na co zwrócić uwagę przy zakupie olejków eterycznych?
Aromaterapia – co to jest?
Trudno zaklasyfikować aromaterapię do jednej, konkretnej dziedziny. Nazwa pochodzi od słów „aroma” (zapach, aromat) oraz „terapia” (leczenie), w wolnym tłumaczeniu jest to więc leczenie zapachem. Za ojca współczesnej aromaterapii uważa się chemika René-Maurice Gattefossé, który badał wpływ olejków eterycznych na ludzki organizm.
Dlaczego to działa? Odpowiedź jest bardzo prosta – nasz zmysł węchu jest około dziesięciu tysięcy razy (!) silniejszy od pozostałych zmysłów. Z pewnością macie czasem odczucie, że pamiętacie jakiś zapach lub czujecie się lepiej w pomieszczeniach o określonym aromacie. Nieprzyjemne zapachy mogą przywoływać złe wspomnienia i pogarszać samopoczucie, te lubiane zaś odwrotnie.
Jak to działa? Olejki eteryczne poza pięknym zapachem, mają właściwości terapeutyczne. Zapachy poprzez błonę śluzową nosa trafiają jako sygnały chemiczne do opuszki węchowej, a następnie przenikają do mózgu, pobudzając określone punkty w układzie limbicznym, dlatego aromaterapia działa bardzo wszechstronnie.
Przykłady zastosowania aromaterapii w różnych celach leczniczych:
- Przewlekły ból
- Zaburzenia depresyjne, poznawcze, stany lękowe
- Bezsenność
- Przewlekły stres
- Zewnętrznie w leczeniu zmian skórnych, ran
- Łagodzeniu bólu miesiączkowego
- Stymulacji układu odpornościowego
- Rozluźnianiu mięśni
- Poprawie jakości snu
- Wspomagająco przy przeziębieniach
Jak widzicie spektrum działania jest naprawdę szerokie! Przejdźmy do tego, jak wybrać dobrej jakości olejek eteryczny, co go charakteryzuje oraz w jaki sposób stosować olejki w domu.
Czym są olejki eteryczne?
Olejki eteryczne to wysoko skoncentrowane wyciągi roślinne. Pozyskiwane głównie w procesie destylacji parą wodną liści, łodyg, kwiatów, owoców ale także korzeni i nasion drzew. Czyste olejki eteryczne są jak dusza rośliny, miejsce gdzie przechowywana jest jej energia życiowa. Chronią ją przed pasożytami i chorobami.
Olejki eteryczne mają bardzo skomplikowaną budowę chemiczną. W skład każdego z nich wchodzi kilkanaście składników – związków chemicznych, należących do tzw. grupy terpenów.
Ważne, by odróżniać prawdziwe 100% olejki eteryczne od mieszanek zapachowych. Te drugie z reguły zawierają substancje syntetyczne, które nie mają żadnej właściwości terapeutycznej. Tutaj, tak jak w przypadku chociażby kosmetyków, mamy do czynienia z nieuczciwymi praktykami, dlatego w olejki warto zaopatrywać się w sprawdzonych źródłach.
Chcąc upewnić się co do oryginalności danego olejku eterycznego, warto sprawdzić, czy posiada on opis „olejek eteryczny w 100% czysty, naturalny, o określonym chemotypie”, lub czy posiada certyfikat. Taki olejek kosztuje min. kilkadziesiąt złotych, ale moim zdaniem lepiej postawić na jakość olejków, niż na ich ilość. Lepiej mieć mniej olejków, ale być pewnym ich jakości i pozytywnego wpływu na zdrowie.
Jak wybrać olejek eteryczny?
Przy wyborze olejku mamy trzy opcje – pojedynczy zapach, gotowa mieszanka lub stworzenie własnej mieszanki, jednak wbrew pozorom, nie jest to takie proste, gdyż olejki powinno dobierać się na zasadzie synergicznie występujących substancji lotnych. Jeśli więc nie mamy dużej wiedzy w temacie, lepiej postawić na sprawdzone gotowce.
Wybierając olejek eteryczny warto także określić cel jego działania. Poszczególne zapachy mają odmienne właściwości.
I tak na przykład chcąc zredukować stres, sięgnijmy po olejek z melisy, jaśminowy czy rumiankowy. Jeśli szukamy wsparcia przy przeziębieniu, pomocne będą olejek sosnowy, tymiankowy lub z mięty pieprzowej. Chcąc poprawić swoją koncentrację, dyfuzujmy olejki z lawendy, rozmarynu czy cytryny.
Przed zakupem konkretnego olejku eterycznego, warto upewnić się, czy jego zapach nie jest szkodliwy dla dzieci lub zwierząt.
Jak korzystać z olejków eterycznych?
Większość olejków nie nadaje się do spożycia (są jednak wyjątki, np. olejek oregano, który możemy stosować doustnie po zmieszaniu z wodą lub olejem) oraz do stosowania na skórę bez rozcieńczenia (wyjątkiem jest między innymi olejek lawendowy).
Olejków eterycznych możemy używać na kilka sposobów:
- dodając do kąpieli, kompresów,
- wykonując masaż z ich użyciem, olejki szybko przenikają do krwiobiegu (większość olejków należy rozcieńczyć olejem bazowym),
- inhalując je, czyli wdychając,
- są olejki, które można stosować doustnie,
- poprzez dyfuzor
Jaki dyfuzor olejków eterycznych wybrać?
Na rynku mamy dostępnych kilka opcji dyfuzorów – kominki, dyfuzory ultradźwiękowe i nebulizujące.
– ceramiczny kominek jest zdecydowanie najtańszą ale i najmniej efektywną opcją – aby uwalniał się zapach, podpalamy świeczkę i podgrzewamy olejek, co niestety pozbawia go cennych właściwości prozdrowotnych. Z kominka wydobywa się aromat, jednak nie ma to nic wspólnego z aromaterapią – w pomieszczeniu mamy po prostu ładny zapach. Nie jest on również zbyt intensywny, to opcja dobra do mniejszych powierzchni. Istnieje także ryzyko pożaru, dlatego nie zostawimy kominka samego sobie.
– działanie dyfuzora ultradźwiękowego oparte jest o membranę wibrującą ultradźwiękami, które rozbijają cząsteczki wody z mieszanką olejów, wytwarzając w ten sposób parę wodną. Unosząc się w powietrze, przenosi ona składniki lotne olejków eterycznych.
Plusy/minusy: Taki dyfuzor może jednocześnie pełnić funkcję nawilżacza powietrza, ale ja swego czasu sprawdzałam to higrometrem i korzystanie z tego urządzenia nie miało wpływu na wilgotność powietrza (a ja akurat na to liczyłam). Niektóre dyfuzory może sprawdzają się w tej roli, ale warto pamiętać też, że nie w każdym pomieszczeniu podnoszenie wilgotności jest wskazane.
Stężenie olejków przy takiej dyfuzji nie jest też zbyt duże, co może być zarówno wadą jak i zaletą (np. niektóre olejki w wysokim stężeniu nie są zalecane dla dzieci).
Minusy: Z jego używania powinni natomiast bezwzględnie zrezygnować właściciele zwierząt. Wysokiej częstotliwości dźwięki emitowane przez tego rodzaju dyfuzor są niesłyszalne dla człowieka, lecz mogą być bardzo nieprzyjemne dla naszych pupili. Ja przyznaję, że nie miałam o tym pojęcia i uświadomiła mi to jedna z moich obserwatorek. Mój pies nie wykazywał żadnego niepokoju w związku z używaniem takiego urządzenia, ale wiele źródeł mówi, że faktycznie nie jest to najlepsze dla zwierząt. Nie chcąc szkodzić Emi zrezygnowałam z takiego sposobu dyfuzji olejków.
Dodatkowo, do tego sprzętu zaleca się stosować wodę destylowaną (woda kranowa może tworzyć osad w zbiorniku, używając jej narażamy się na wdychanie szkodliwego „białego pyłu”, tego samego, który tworzy nam osad na armaturze łazienkowej). Często też takie dyfuzory wymagają regularnej wymiany filtrów – oba te czynniki podnoszą koszty eksploatacji.
– dyfuzor nebulizujący – tego rodzaju urządzenie działa bez potrzeby stosowania wody oraz podgrzewania olejków eterycznych, co sprawia, że ich struktura nie zmienia właściwości, a olejki zachowują pełną moc swojego działania. Jest to najskuteczniejszy i najzdrowszy sposób dyfuzji olejków eterycznych.
Dyfuzor Organic Aromas
Jakiś czas temu dostałam do przetestowania dyfuzor marki Organic Aromas, ale zanim przejdę do moich wrażeń z jego użytkowania, opowiem jaki jest mechanizm jego działania i co wyróżnia go spośród innych dyfuzorów dostępnych na rynku:
- jest całkowicie bezpieczny ze względu na brak wytwarzania ciepła podczas dyfuzji,
- nie rozcieńcza olejków, dzięki czemu otrzymujemy czysty, mocny aromat,
- nie podgrzewa ich, zatem zachowuje jakość terapeutyczną olejków,
- nie podnosi wilgotności powietrza w pomieszczeniu,
- rozprowadza olejki na dużej powierzchni,
- nie zawiera plastiku, jest nietoksyczny,
- zużywa niewielką ilość energii elektrycznej,
- dodatkowo firma Organic Aromas ma w swojej ofercie też bardzo dobre jakościowo, w dużej mierze przebadane laboratoryjnie, organiczne olejki eteryczne.
Jak działa dyfuzor nebulizujący?
Jego mechanizm oparty jest o tak zwaną zasadę Bernoulliego, twierdzenia o dynamice płynów. Dzięki swojej specyficznej budowie, nie musimy stosować do niego wody, otrzymujemy więc maksymalne stężenie olejków, dzięki czemu mają one prawdziwą moc terapeutyczną.
Jeśli macie ochotę poznać szczegóły jego działania, odsyłam Was na stronę, gdzie ten mechanizm jest dokładnie opisany.
Ja jestem z tego urządzenia bardzo zadowolona, ponieważ:
- Jest bardzo proste w konstrukcji i obsłudze. Nie trzeba nic (poza olejkiem) dolewać, o niczym pamiętać… Prościej się już nie da.
- W 100% spełnia swoją rolę, mieszkanie szybko wypełnia się zapachem wybranego olejku.
- Jest wykonany z naturalnych materiałów, ładnie się prezentuje, mamy różne modele do wyboru.
- Urządzenie pracuje w cyklach (2 minuty pracy, 1 minuta przerwy) i samo się wyłącza po 2 godzinach, nie ma więc ryzyka, że jak o nim zapomnę, to stanie się coś złego.
- Dyfuzor Organic Aromas będzie wystarczający do pomieszczeń do 80 m2. Za pomocą pokrętła można regulować ilość rozpraszanego olejku.
- Jako “zwykły śmiertelnik” nie miałam kiedyś pojęcia, że inne sposoby dyfuzji olejków są nie do końca korzystne. Argumenty przemawiające za dyfuzorem nebulizującym są dla mnie bardzo przekonujące.
- Mam pewność, że nie szkodzę mojemu psu.
Jeśli chodzi o minusy – nie jest to najtańszy sposób dyfuzji olejków, ale jeśli ktoś ceni sobie aromaterapię i chce z niej korzystać w codziennym życiu – zdecydowanie warto w takie urządzenie zainwestować.
Na hasło “lifemanagerka” macie 10% zniżki.
Dyfuzor wydaje bardzo delikatny, cichy dźwięk. Mnie on w niczym nie przeszkadza, ale wolę podkreślić, że nie jest to urządzenie całkowicie bezgłośne.
Aromaterapia może nam dostarczać wielu korzyści, jednak w przypadku posiadania dzieci, zwierząt lub będąc w ciąży czy w trakcie karmienia piersią, warto upewnić się, czy dany olejek nie przyniesie więcej szkody niż pożytku. Pamiętajmy, że to naprawdę silnie skoncentrowane substancje, które mają realny wpływ na nasz organizm, więc podchodźmy do ich stosowania z rozwagą.
Ciekawa jestem, czy wierzycie w moc aromaterapii? Dyfuzujecie olejki eteryczne, macie już swoje ulubione zapachy lub mieszanki? Chętnie poczytam o Waszych doświadczeniach.
Dyfuzor otrzymałam od Organic Aromas, wpis zawiera linki afiliacyjne.