10 powodów, dla których warto pojechać do Gruzji

Od mojej podróży do Gruzji minęło już kilka miesięcy, ale wciąż pozostaję pod wrażeniem tego kraju. Gruzja jest dla mnie nieco egzotyczna, bo różni się od Polski i innych krajów europejskich. Oczywiście muszę to podkreślić, że nie mam zbyt dużego doświadczenia w zwiedzaniu innych kontynentów, dlatego moje poczucie egzotyki jest inne niż u osób, które podróżowały np. po Indiach, Japonii czy krajach Afryki. 

3

Co ciekawe – sama chyba nieprędko wpadłabym na pomysł, aby pojechać w tamtym kierunku… Zupełnie nie brałam go pod uwagę… Teraz już wiem, że Gruzja ma bardzo wiele do zaoferowania i że każdy może tam znaleźć coś dla siebie – zarówno wymagający turysta jak i podróżnik z plecakiem. 

Dlaczego więc warto pojechać do Gruzji?

1. Żeby dobrze zjeść. Gruzińska kuchnia jest bardzo zróżnicowana i nikt nie wróci stamtąd głodny, bez względu na to, na jakiej jest diecie. 

gruzińska_kuchnia

2. Żeby przekonać się, że Polska nie jest biednym i zacofanym krajem. Nie twierdzę, że Gruzja jest 😉 ale jednak trochę jej jeszcze do nas brakuje i widać to prawie na każdym kroku. Jeśli nie macie w zwyczaju wyjeżdżać poza granice Europy i cały czas porównujecie Polskę z bardziej rozwiniętym zachodem – zerknijcie na wschód i zobaczcie jak tam to wygląda. 

3. Żeby poznać Gruzinów – ich kulturę i tradycje. Przed podróżą warto przeczytać książkę Mellerów “Gaumardżos”, która pozwoli bliżej poznać i zrozumieć ten naród. 

4. Żeby iść na gruzińską imprezę! Gruzini potrafią się świetnie bawić, kochają taniec, śpiew i biesiadowanie. Są niesamowicie gościnni!

6

A to mój mało profesjonalny film z kilku gruzińskich imprez:

5. Żeby zobaczyć kilka niesamowicie intrygujących budowli. Most zwany podpaską, Ministerstwo Transportu Drogowego w Tbilisi, budynki, które zostały wybudowane i opuszczone ze względu na brak pomysłu na ich wykorzystanie… Taaak, gruzińskie podejście do architektury bywa naprawdę zaskakujące 😉

tbilisi

6. Żeby odwiedzić ogród botaniczny w Batumi! Zresztą – całe Batumi jest bardzo ciekawym miastem pełnym kontrastów. 

batumi_2batumibatumi_ogród_botaniczny

7. Żeby podziwiać piękny, bardzo zróżnicowany krajobraz tego kraju. Mnie oczarowało to, co w Gruzji stworzyła natura… Kocham góry, a 75% tego kraju stanowią wzniesienia powyżej 500 m.n.p.m. Góry są fajne, można po nich chodzić, można z nich zjeżdżać… nie tylko na nartach. Można też oczywiście podziwiać widoki. 

5 4 mtskhetakobuleti8. Aby napić się gruzińskiego wina w jego ojczyźnie. Smakuje wybornie i nie powoduje skutków ubocznych (przynajmniej u mnie nie powodowało, a jestem wrażliwa na tym punkcie ;)). 

9. Żeby wyżyć się fotograficznie. GWARANTUJĘ, że będziecie mieli co fotografować. 

2 1

10. Żeby przekonać się, że polskie ulice nie są jeszcze taką straszną dżunglą jak nam się czasami wydaje 😉 w Gruzji zrozumiecie co mam na myśli. 

Przekonałam? Jeśli nie, to zapraszam jeszcze na film. Nie ma to jak po pół roku przypomnieć sobie, że nagrywałam w Gruzji trochę video :). Nie jest to produkcja najwyższych lotów, do HD też jej daleko 😀 ale dobrze, że to zmontowałam, dzięki temu wiem jakich ujęć nie kręcić podczas kolejnego wyjazdu (który już niedługo!).

Gruzja to dobry kierunek na wakacje, szczególnie jeśli poszukujecie kraju, w którym będziecie mieli dostęp zarówno do morza jak i do gór. Polecam zerknąć na stronę WizzAir, czasami loty do Kutaisi są w bardzo korzystnej cenie. 

Za zdjęcia, na których jestem dziękuję Natalii :). 

Kategorie: Podróże

W dużym skrócie - freelancerka, pasjonatka zdrowego i uważnego stylu życia, miłośniczka Warszawy, psów i kuchni roślinnej. LifeManagerka.pl to blog lifestylowy, którego tematem przewodnim jest szeroko pojęte, umiejętne zarządzanie swoim własnym życiem. Począwszy od odpowiedniego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej, poprzez rozwój osobisty, a skończywszy na licznych detalach, które czynią nasze życie lepszym, prostszym i szczęśliwszym.