Joga w domu – z kim ćwiczyć? [polskie kanały na YouTube]

Zanim przejdę do konkretów i podzielę się z Wami moimi typami z kim warto ćwiczyć jogę na YouTube, chciałabym podkreślić kilka rzeczy. Po pierwsze – jestem osobą początkującą i z tej perspektywy oceniam te kanały. Po drugie – jestem zwolenniczką łagodnych odmian jogi, więc jeśli ktoś poszukuje tych bardziej dynamicznych – w tym poście raczej ich nie znajdzie. Po trzecie – skupię się na polskich kanałach, bo z takimi najprzyjemniej mi się ćwiczy. Poza tym lubię mieć pewność, że wszystkie polecenia w 100% dobrze rozumiem. 

Moja joga w domu wygląda dokładnie tak jak na tym zdjęciu – mata, akcesoria, komputer i pies co chwilę przynoszący piłkę albo układający mi się na macie, najchętniej między nogami a rękami kiedy robię psa z głową w dół. Luna akurat też lubi sobie poćwiczyć i nawet byłam już dzisiaj w euforii, że udało mi się to uchwycić… Do momentu, dopóki nie zauważyłam, że zdjęcia wyszły totalnie nieostre, bo miałam ustawiony manualny focus. 

joga w domu

Ok, lecimy z tymi kanałami:

1. Agata Ucińska – cóż, pewnie nikogo nie dziwi ten mój numer jeden. Agatę znam osobiście i prywatnie bardzo ją lubię. Ale jej kanał też naprawdę zasługuje na uwagę. Agata tłumaczy wszystkie asany w bardzo przystępny sposób. Filmy są konkretne, nieprzegadane, dostosowane do osób początkujących. I to co przy jodze wydaje mi się bardzo istotne – łagodny głos Agaty sprzyja relaksowi towarzyszącemu jodze… Praktyka z Agatą to czysta przyjemność 🙂

2. Ania Brzegowa – do Ani wpadam po to, czego póki co brakuje mi u Agaty, czyli po dłuższe zestawy ćwiczeń. Moje ulubione to:

I tutaj też nie mam tej jogince nic do zarzucenia – jest konkretna, wskazówki są dla mnie zrozumiałe, podpowiada różne ułatwienia dla początkujących itd. 

3. Yogablog.pl – bardzo krótkie sekwencje jogi nakierunkowane na konkretne partie ciała lub problem (joga na lepsze trawienie, joga na otwarcie bioder, joga na poprawę nastroju itp.). Autorka kanału kładzie spory nacisk na technikę, stąd też duży wybór filmów rozbierających na części pierwsze różne asany (nawet pozycję do relaksu!). Wydaje mi się, że na tym kanale może znaleźć coś dla siebie każdy, bez względu na stopień zaawansowania. 

4. Rusz się – swego czasu bardzo podobały mi się filmy z jogowej playlisty na tym kanale – fajna lokalizacja, ładna dziewczyna, przyjemna muzyczka… Sekwencje wydają się proste i przyjemne… Tylko jest jeden minus. Momentami nie nadążam. Zanim udawało mi się prawidłowo ustawić w jakiejś pozycji, pani na ekranie robiła już kolejną. Mimo to podrzucam Wam te filmy, bo może Wam będzie szło lepiej 🙂

5. Joga-joga.pl – świetnie wytłumaczone poszczególne asany, pokazane z różnych ujęć. Przydatne dla początkujących.

Jeśli chodzi o zagraniczne YouTuberki to ćwiczyłam tylko z trzema: SaraBethYoga, Yoga with Adriene (tę lubię najmniej, jakoś irytuje mnie jej mimika i czasami mam wrażenie, że za dużo gada ;)), Yoga Fightmaster. Ich przewaga nad polskimi polega moim zdaniem tylko na tym, że mają znacznie większy wybór filmów, w tym tych dłuższych, których na polskim YouTubie czuję niedosyt. Niestety przy tych zagranicznych trudno mi wskazać ulubione filmy, bo chyba się nie zdarzyło, abym z jakimś ćwiczyła więcej niż raz. 

Podzielcie się w komentarzach swoimi typami na najfajniejsze jogowe kanały i konkretne filmy.

P.s. Komentarze z linkami wpadają do folderu “oczekujące”, więc nie martwcie się jeśli jakiś nie doda się od razu. 

 

Kategorie: Aktywność fizyczna

W dużym skrócie - freelancerka, pasjonatka zdrowego i uważnego stylu życia, miłośniczka Warszawy, psów i kuchni roślinnej. LifeManagerka.pl to blog lifestylowy, którego tematem przewodnim jest szeroko pojęte, umiejętne zarządzanie swoim własnym życiem. Począwszy od odpowiedniego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej, poprzez rozwój osobisty, a skończywszy na licznych detalach, które czynią nasze życie lepszym, prostszym i szczęśliwszym.