Poniedziałek freelancera – jak szukać klientów?

W dzisiejszym poniedziałku freelancera opowiem Wam, skąd wzięłam moich klientów. Najwięcej informacji znajdziecie w filmie, natomiast tutaj postaram się zawrzeć wszystko w skondensowanej formie i odeślę Was do wpisów szerzej omawiających pewne zagadnienia. 

W filmie i poniżej opisuję metody, które sprawdziły się u mnie. Nie są one uniwersalne dla każdego i nie przy każdej działalności się sprawdzą. Ale o czym mam opowiadać, jeśli nie o własnych doświadczeniach… Jeśli nie pomogą bezpośrednio, to może chociaż do czegoś zainspirują :). 

Nie pal za sobą mostów!

Moimi pierwszymi klientami były firmy, w których kiedyś pracowałam na etacie. Z jedną z nich współpracuję bez przerwy od dwóch lat, druga też nadal czasami się do mnie odzywa i coś mi proponuje. To najlepszy dowód na to, że zaangażowanie w swoją pracę się opłaca i może zaprocentować nawet po długim czasie.

Szukaj samodzielnie

Możliwości jest wiele, w sieci nie brakuje serwisów z ogłoszeniami dla freelancerów (fajne ich zestawienie przygotowała kiedyś Agnieszka), a na Facebooku wciąż powstają grupy o tematyce biznesowej i branżowej. 

Dodatkowo można przygotować prezentację własnej działalności i wysłać ją do wybranych firm, które mogą potrzebować Waszych usług. U mnie ta metoda średnio się sprawdziła, pisałam o niej w poście o trudnych początkach. Ale muszę to przyznać – zdobyłam dzięki niej jednego klienta, który również jest ze mną do dziś. 

Networking i blogowanie

Te dwa punkty są według mnie powiązane i w moim odczuciu są najskuteczniejsze. Ale o networkingu dla introwertyków też napisałam kiedyś post, dlatego odsyłam Was do niego. Teraz dodam, że obecnie moim największym klientem jest osoba, która kiedyś zaprosiła mnie na blogerski wyjazd. Zupełnie przypadkiem (okazując swoje zaangażowanie w tamten projekt) zyskałam klienta na przyszłość. To dobre potwierdzenie tego, co napisałam we wpisie o networkingu. Bardzo polecam również wpis “Co daje blogowanie“.

Ogłoszenie

Moje powyższe metody są na tyle skuteczne, że przestałam radzić sobie z klęską urodzaju ;). Potrzebuję kogoś, kto pomoże mi ogarnąć kilka tematów. Nie jest to absolutnie praca na pełen etat, raczej coś dorywczego na kilka wolnych wieczorów w miesiącu… Ale kryje się za tym drugie dno. Otóż pewnych propozycji współpracy nie chcę przyjmować ze względu na obcą dla mnie tematykę, albo z braku czasu… Dlatego chciałabym mieć sprawdzoną osobę, którą w takiej sytuacji mogłabym polecać moim klientom. 

Zadania?

  • tworzenie planu postów na fanpage – przygotowanie treści i wybór zdjęć
  • EWENTUALNIE gdyby dana osoba była zainteresowana, to również inne drobne prace związane z moją działalnością, np. research do ZdrowoManii, przygotowanie jakiegoś raportu itp. 

Oczekiwania?

  • terminowość!!! 
  • umiejętność posługiwania się językiem polskim
  • zaangażowanie, pod którym kryje się dobrze wykonana, nie wymagająca ciągłych poprawek praca 🙂
  • doświadczenie w prowadzeniu fanpage mile widziane
  • mile widziana możliwość rozliczenia w oparciu o fakturę VAT

Korzyści?

  • wynagrodzenie płatne w terminie
  • możliwość pozyskania kilku klientów za jednym zamachem
  • duża elastyczność, to praca dodatkowa, którą możesz wykonywać w dogodnym dla siebie miejscu i czasie

Osoby zainteresowane proszę o kontakt na adres mailowy kontakt@lifemanagerka.pl

Jeśli prowadzicie jakieś profile na FB, koniecznie mi o nich napiszcie. Jeśli nie, fajnie abyście znaleźli inny sposób na pokazanie, że spełniacie wyżej wymienione oczekiwania :). 

Dziękuję za uwagę!

A innych freelancerów zachęcam do podzielenia się w komentarzach swoim doświadczeniem – skąd wzięliście swoich klientów?

 

Kategorie: Freelance

W dużym skrócie - freelancerka, pasjonatka zdrowego i uważnego stylu życia, miłośniczka Warszawy, psów i kuchni roślinnej. LifeManagerka.pl to blog lifestylowy, którego tematem przewodnim jest szeroko pojęte, umiejętne zarządzanie swoim własnym życiem. Począwszy od odpowiedniego odżywiania i regularnej aktywności fizycznej, poprzez rozwój osobisty, a skończywszy na licznych detalach, które czynią nasze życie lepszym, prostszym i szczęśliwszym.